Pasożyty układu pokarmowego – panel 6 pasożytów jednokomórkowych (pierwotniaków)
To badanie wykrywa materiał genetyczny 6 pasożytów w organizmie.
Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, a następnie zamawia kuriera zwrotnego, postępując zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu.
W ramach badania identyfikowany jest materiał genetyczny 6 pasożytów jednokomórkowych odpowiedzialnych za infekcje układu pokarmowego.
Badanie wykonywane jest z próbki kału.
Badane pasożyty: Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium spp., Blastocystis hominis, Dientamoeba fragilis, Cyclospora cayetanensis.
W ramach pakietu badamy obecność:
Typ badania
Wykryj pasożyty układu pokarmowego dzięki prostemu badaniu molekularnemu
- Mianem pasożytów określane są te organizmy, które jako środowisko życia / źródło pokarmu wykorzystują osobnika innego gatunku (tzw. żywiciela), tym samym mu szkodząc. Infekcje pasożytnicze są bardzo powszechne, według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), różnymi pasożytami na całym świecie zaraziło się ponad 4,5 mld ludzi w ciągu 10 lat (2004-2014).
- Do najczęściej występujących infekcji pasożytniczych zalicza się te dotyczące układu pokarmowego. Pasożyty za nie odpowiedzialne mogą dostać się do ludzkiego organizmu na różne sposoby – z powodu braku higieny osobistej, spożywania niedogotowanego/surowego jedzenia, niedomytych owoców/warzyw, jedzenia niewiadomego pochodzenia, picia nieprzegotowanej wody czy na skutek kontaktu z zarażonymi zwierzętami.
- Szybkie wykrycie pasożytów obecnych w naszym organizmie jest możliwe dzięki badaniom molekularnym – w oferowanych przez nas testach wykorzystywana jest technika multipleks Real-time PCR, polegająca na identyfikacji materiału genetycznego patogenów chorobotwórczych. Dzięki tej metodzie możliwa jest jednoczesna identyfikacja materiału genetycznego wszystkich patogenów, co z kolei znacznie skraca czas otrzymania wyników i pozwala na wykrycie koinfekcji (zakażeń wywołanych przez 3 lub większą liczbę patogenów).
- Metoda Real-time PCR to technika bardzo czuła, umożliwiająca wykrycie obecności patogenów nawet wtedy, gdy intensywność zakażenia jest niska. Na podstawie wyniku tak precyzyjnego badania możliwe jest podjęcie prawidłowej decyzji o sposobie leczenia osoby chorej.