Kolonoskopia
Kolonoskopia to najdokładniejsze badanie, które pozwala ocenić stan jelita grubego. Ma ogromne znaczenie nie tylko diagnostyczne, ale również profilaktyczne i terapeutyczne. Dzięki niej możemy wcześnie wykryć zmiany, które w przyszłości mogłyby zagrozić Twojemu zdrowiu.
Kolonoskopia umożliwia dokładną ocenę jelita grubego, pozwalając wykryć stany zapalne, zmiany przednowotworowe oraz wcześnie rozpoznać raka jelita grubego. To szczególnie istotne, ponieważ rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce, a jego wczesne wykrycie daje bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie.
W trakcie kolonoskopii lekarz starannie ocenia jelito grube. Jeśli zauważy coś niepokojącego, od razu pobiera wycinki do analizy histopatologicznej. Podczas badania usuwane są również polipy - łagodne zmiany, które z czasem mogą przejść w nowotwór.
BADANIE WYKONYWANE JEST W CENTRUM ZDROWOWIECZNOŚCI PRZY UL. JUTRZENKI 100 W WARSZAWIE.
Badanie obejmuje:
Typ badania
Na czym polega kolonoskopia?
- Kolonoskopia to podstawowowe badanie wykorzystywane w profilaktyce i diagnostyce chorób jelita grubego, w tym często diagnozowanego w Polsce raka jelita grubego. Wykonywana jest przy pomocy kolonoskopu, czyli elastycznego, giętkiego aparatu, zakończonego miniaturową kamerą.
- Kolonoskop wprowadzany jest przez odbyt do oczyszczonego wcześniej jelita grubego i przesuwany w kierunku ujścia jelita cienkiego. Umożliwa to lekarzowi szczegółową ocenę wnętrza jelita i wykrycie ewentualnych zmian patologicznych - wycinki z tych zmian mogą zostać pobrane w trakcie kolonoskopii i przekazane do badania histopatologicznego.
- Kolonoskopia pozwala także na wykrycie i usunięcie polipów, które często rosną latami nie dając żadnych objawów, mogą jednak przekształcić się w raka jelita grubego. Dzięki ich wczesnemu wykryciu i usunięciu, ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego znacznie się zmniejsza. Polipy znalezione i usunięte podczas kolonoskopii zawsze przekazywane są do analizy histopatologicznej.
Przebieg kolonoskopii
- Czas trwania badania wynosi ok. 40 minut.
- Podczas kolonoskopii Pacjent zazwyczaj kładzie się na lewym boku, z nogami ugiętymi w kolanach i podciągniętymi w stronę klatki piersiowej.
- Następnie, stosowany jest żel znieczulający i przez odbyt wprowadzany jest kolonoskop zakończony miniaturową kamerą. Lekarz przesuwa go w kierunku ujścia jelita cienkiego, oceniając wnętrze jelita na ekranie monitora.
- W przypadku wykrycia zmian patologicznych, możliwe jest pobranie wycinków z tych zmian do badania histopatologicznego.
- W przypadku obecności polipów, w zależności od rodzaju i wielkości polipa lekarz wykonujący badanie decyduje, czy może on zostać usunięty podczas kolonoskopii (większość polipów do 1 cm jest możliwa do usunięcia podczas kolonoskopii. Jeżeli rodzaj polipa oraz jego rozmiar nie będzie kwalifikował się do usunięcia, lekarz poinformuje o tym po wykonanym badaniu).
- Pobranie wycinka z badaniem histopatologicznym wiąże się z dodatkowym kosztem (ok. 150 zł / wycinek). Polipektomia (usunięcie polipa) z badaniem histopatologicznym kosztuje ok. 300 - 400 zł / 1 szt.
- Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna i przyjmowanie posiłków w małych objętościach.
- Jeśli pojawi się dyskomfort (wzdęcie, kurczowe bóle brzucha) - należy zastosować Espumisan (3x 2 tabl.) lub No-Spa 40mg (3x 1 tabl.) lub inny lek o działaniu rozkurczającym w przypadku uczulenia na lek No-Spa.
Gdzie wykonać kolonoskopię?
Badanie wykonasz w Centrum Zdrowowieczności przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie.