Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym
Gastroskopia to kluczowe badanie w diagnostyce i profilaktyce schorzeń przewodu pokarmowego. Dzięki krótkotrwałemu znieczuleniu dożylnemu cała procedura jest w pełni bezbolesna i nieodczuwalna dla Pacjenta.
Podczas gastroskopii lekarz dokładnie ocenia wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego, co pozwala rozpoznać m.in. chorobę wrzodową, żylaki przełyku czy nowotwory, takie jak rak przełyku i rak żołądka.
Dodatkowo w trakcie gastroskopii wykonywany jest szybki test ureazowy, który pozwala wykryć zakażenie bakterią Helicobacter pylori - istotnym czynnikiem ryzyka choroby wrzodowej i nowotworów żołądka. W przypadku wykrycia zmian patologicznych, gastroskopia pozwala także na pobranie z nich wycinków do badania histopatologicznego.
Gastroskopię przeprowadzamy w krótkim znieczuleniu dożylnym (analgosedacji). Pacjentowi podawane są leki nasenne i przeciwbólowe, które wprowadzą w płytki, spokojny sen i całkowicie znoszą odczuwanie bólu. Dzięki temu badanie jest szybkie, komfortowe i całkowicie bezbolesne.
Przed znieczuleniem konieczne jest wykonanie pakietu 8 prostych badań laboratoryjnych z krwi - wszystko jest już wliczone w cenę gastroskopii, więc nie musisz się o nic martwić.
BADANIE WYKONYWANE JEST W CENTRUM ZDROWOWIECZNOŚCI PRZY UL. JUTRZENKI 100 W WARSZAWIE.
Badanie obejmuje:
Typ badania
Gastroskopia - kluczowe narzędzie w profilaktyce i diagnostyce chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego
- Gastroskopia to badanie endoskopowe, umożliwiające dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka i dwunastnicy.
- Podczas gastroskopii, przez usta Pacjenta wprowadzany jest elastyczny przewód zakończony miniaturową kamerą (tzw. endoskop). Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego.
- Gastroskopia pozwala na wczesne rozpoznacznie wielu zaburzeń, takich jak np. stany zapalne, żylaki przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także nowotwory złośliwe. W przypadku potwierdzenia obecności zmian patologicznych, możliwe jest pobranie z nich wycinków do analizy histopatologicznej.
- Podczas gastroskopii lekarz może przeprowadzić również zabiegi lecznicze (tamowanie krwawienia, poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego, usunięcie polipów) oraz wykonuje test ureazowy, który wykrywa obecność bakterii Helicobacter pylori.
- Oferowane badanie wykonywane jest w krótkim znieczuleniu dożylnym - do podania znieczulenia konieczne jest zrobienie kilku badań laboratoryjnych z krwi: morfologii, mocznika, kreatyniny, sodu, potasu, glukozy, oraz APTT i PT/INR (parametry oceniające układ krzepięcia). Wszystkie te testy zawarte są w cenie gastroskopii w krótkim znieczuleniu dożylnym.
- Dzięki zastosowaniu znieczulenia, cała procedura jest bezbolesna i nieodczuwalna dla Pacjenta.
Przebieg gastroskopii
- Czas trwania badania wynosi ok. 20 minut.
- Do badania należy zdjąć okulary i wyjąć protezę zębową.
- Pacjentowi podawany jest dożylnie środek znieczulający - po jego podaniu Pacjent zasypia i budzi się po zakończeniu gastroskopii.
- Przez usta Pacjenta wprowadzany jest endoskop, lekarz dokładnie ocenia wnętrze przewodu pokarmowego.
- Podczas badania może zaistnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych procedur medycznych, takich jak pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Pobranie wycinka z badaniem histopatologicznym wiąże się z dodatkowym kosztem (ok. 150 zł / wycinek). Polipektomia (usunięcie polipa) z badaniem histopatologicznym kosztuje ok. 300 - 400 zł / 1 szt.
- Po badaniu, w zależności od decyzji anestezjologa, Pacjent przebywa na terenie placówki od 30 do 60 minut. Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Zalecana jest dieta lekkostrawna i przyjmowanie posiłków w małych objętościach.
Gdzie wykonać gastroskopię?
Badanie wykonasz w Centrum Zdrowowieczności przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie.
Gdzie wykonać pakiet badań laboratoryjnych przed podaniem znieczulenia?
Krew do badań może zostać pobrana w ponad 1000 punktach pobrań DIAGNOSTYKI na terenie całego kraju.