Gastroskopia i kolonoskopia
Wykonanie gastroskopii i kolonoskopii za jednym razem to najdokładniejszy sposób na ocenę całego przewodu pokarmowego - od przełyku, przez żołądek i dwunastnicę, aż po jelito grube. Dzięki temu oszczędzasz czas i unikasz konieczności wielokrotnych wizyt.
Jednoczesna gastroskopia i kolonoskopia to badanie rekomendowane zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku występowania niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego. Pozwala w porę wykryć stany zapalne, wrzody, choroby zapalne jelit, zmiany przednowotworowe oraz nowotwory złośliwe, takie jak rak przełyku, żołądka czy jelita grubego. Wczesne rozpoznanie tych zmian znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Wybierając jednoczesne wykonanie gastroskopii i kolonoskopii, masz pewność pełnej diagnostyki przewodu pokarmowego i znacznie skracasz czas potrzebny na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. To szczególnie istotne w przypadku objawów sugerujących choroby układu pokarmowego - szybkie rozpoznanie umożliwia natychmiastowe wdrożenie leczenia i lepszą ochronę zdrowia.
BADANIE WYKONYWANE JEST W CENTRUM ZDROWOWIECZNOŚCI PRZY UL. JUTRZENKI 100 W WARSZAWIE.
Badanie obejmuje:
Typ badania
Wykonanie oferowanych badań to sposób na kompleksową ocenę przewodu pokarmowego za jednym razem
- Jednoczasowa gastroskopia i kolonoskopia to najdokładniejsza i najszybsza metoda na ocenę zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonanie obu badań na raz to duża oszczędność czasu i sposób na skrócenie procesu diagnostyki, a tym samym na szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
- Gastroskopia polega na wprowadzeniu przez usta Pacjenta elastycznego przewodu zakończonego miniaturową kamerą (tzw. gastroskopu), co pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego i wykrycie m.in. stanów zapalnych, żylaków przełyku, choroby wrzodowej czy zmian nowotworowych.
- Podczas gastroskopii przeprowadzany jest także szybki test ureazowy w kierunku infekcji Helicobacter pylori, która nieleczona może doprowadzić do choroby wrzodowej i nowotworów żołądka.
- Podczas kolonoskopii natomiast, przez odbyt do oczyszczonego wcześniej jelita wprowadzany jest tzw. kolonoskop (giętki aparat zakończony miniaturową kamerą). Lekarz przesuwa go wzdłuż jelita grubego, tak aby móc dokładnie ocenić jego wnętrze.
- Kolonoskopia ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i diagnostyce raka jelita grubego, który jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym w Polsce i zajmuje drugie miejsce wśród przyczyn zgonów nowotworowych w naszym kraju.
- Jeśli podczas badań zostaną znalezione zmiany patologiczne, lekarz pobiera z nich wycinki do analizy histopatologicznej. Gastroskopia i kolonoskopia umożliwiają również wykrycie i usunięcie polipów, czyli łagodnych zmian, które mogą jednak ulec zezłośliwieniu.
Przebieg gastroskopii i kolonoskopii
- Czas trwania badań wynosi ok. 40 minut.
- Do gastroskopii należy zdjąć okulary i wyjąć protezę zębową. Przed wprowadzeniem gastroskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie Lidokainy 10% w aerozolu z jednorazowym aplikatorem. Gastroskop wprowadzany jest przez usta Pacjenta, lekarz dokładnie ocenia wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego na ekranie monitora.
- Podczas kolonoskopii Pacjent zazwyczaj kładzie się na lewym boku, z nogami ugiętymi w kolanach i podciągniętymi w stronę klatki piersiowej. Następnie, stosowany jest żel znieczulający i przez odbyt wprowadzany jest kolonoskop. Lekarz przesuwa go w kierunku ujścia jelita cienkiego, oceniając wnętrze jelita na ekranie monitora.
- Jeśli znalezione zostaną zmiany patologiczne, możliwe jest pobranie wycinków z tych zmian do analizy histopatologicznej.
- W przypadku wykrycia polipów, w zależności od rodzaju i wielkości polipa lekarz decyduje, czy może on zostać usunięty w warunkach ambulatoryjnych (większość polipów do 1 cm jest możliwa do usunięcia, jeżeli rodzaj polipa oraz jego rozmiar nie będzie kwalifikował się do usunięcia w warunkach ambulatoryjnych, lekarz poinformuje o tym po wykonanym badaniu).
- Pobranie wycinka z badaniem histopatologicznym wiąże się z dodatkowym kosztem (ok. 150 zł / wycinek). Polipektomia (usunięcie polipa) z badaniem histopatologicznym kosztuje ok. 300 - 400 zł / 1 szt.
- Jeśli pojawi się dyskomfort (wzdęcie, kurczowe bóle brzucha) - należy zastosować Espumisan (3x 2 tabl.) lub No-Spa 40mg (3x 1 tabl.) lub inny lek o działaniu rozkurczającym w przypadku uczulenia na lek No-Spa.
Gdzie wykonasz gastroskopię i kolonoskopię?
Badania wykonasz w Centrum Zdrowowieczności przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie.