Gastroskopia
Gastroskopia to nowoczesne i bezpieczne badanie, które pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Dzięki temu możemy w porę wykryć wszelkie niepokojące zmiany i skutecznie zadbać o Twoje zdrowie.
Gastroskopia odgrywa kluczową rolę w diagnostyce wielu chorób przewodu pokarmowego. Umożliwia wczesne wykrycie m.in. choroby wrzodowej, stanów zapalnych, żylaków przełyku czy zmian nowotworowych, takich jak rak przełyku i żołądka, zanim rozwiną się poważniejsze objawy.
Podczas gastroskopii lekarz może również pobrać mały wycinek błony śluzowej do badania histopatologicznego, a także wykonuje test ureazowy, który sprawdza obecność bakterii Helicobacter pylori - groźnego czynnika ryzyka wrzodów i nowotworów żołądka.
Gastroskopia nie jest wyłącznie narzędziem diagnostycznym - w medycynie 3.0 gastroskopia profilaktyczna jest elementem kompleksowej strategii dbania o zdrowie. Nie tylko pozwala na szybkie rozpoznanie potencjalnych problemów, ale także pomaga w utrzymaniu zdrowego przewodu pokarmowego.
Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym - środkiem do tego wykorzystywanym jest Lidokaina 10% w aerozolu.
BADANIE WYKONYWANE JEST W CENTRUM ZDROWOWIECZNOŚCI PRZY UL. JUTRZENKI 100 W WARSZAWIE.
Badanie obejmuje:
Typ badania
Na czym polega gastroskopia?
- Gastroskopia to badanie endoskopowe, odgrywające kluczową rolę w profilaktyce i diagnostyce schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy.
- Polega na wprowadzeniu przez usta Pacjenta endoskopu, czyli elastycznego przewodu zakończonego miniaturową kamerą, dzięki której lekarz może obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego.
- Gastroskopia umożliwia wczesne wykrycie wielu problemów zdrowotnych (np. stanów zapalnych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, żylaków przełyku, nowotworów). Jeśli zostanie stwierdzona obecność zmian patologicznych, gastroskopia pozwala na pobranie z nich wycinków do badania histopatologicznego.
- Ponadto, podczas gastroskopii możliwe jest przeprowadzenie testu ureazowego, wykrywającego zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Gastroskopia jest też wykorzystywana do wykonywania zabiegów leczniczych, takich jak usuwanie polipów, tamowanie krwawień czy poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego.
Przebieg gastroskopii
- Czas trwania badania wynosi ok. 20 minut.
- Do badania konieczne jest zdjęcie okularów i wyjęcie protezy zębowej. Przed wprowadzeniem giętkiego endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie Lidokainy 10% w aerozolu z jednorazowym aplikatorem.
- Gastroskop wprowadzany jest przez specjalny ustnik, który Pacjent trzyma w zębach. Oddech powinien być miarowy i spokojny.
- W trakcie gastroskopii do przełyku, żołądka i dwunastnicy trafia niewielka ilość powietrza. Powoduje to uczucie pełności w nadbrzuszu, dlatego Pacjentowi może towarzyszyć uczucie wzdęcia i odbijania, co podczas badania jest fizjologiczne.
- Podczas badania może zaistnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych procedur medycznych, takich jak pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Pobranie wycinka z badaniem histopatologicznym wiąże się z dodatkowym kosztem (ok. 150 zł / wycinek). Polipektomia (usunięcie polipa) z badaniem histopatologicznym kosztuje ok. 300 - 400 zł / 1 szt.
- Po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić do czasu ustąpienia znieczulenia gardła (zwykle 30-60 minut).
Środek używany do gastroskopii to Lidokaina 10% w aerozolu. Substancje pomocnicze występujące w środku do znieczulenia miejscowego to: etanol 96%, glikol propylenowy i olejek mięty pieprzowej.
UWAGA Osoby uczulone na lidokainę bądź którykolwiek ze składników nie mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego.
Gdzie wykonać gastroskopię?
Badanie wykonasz w Centrum Zdrowowieczności przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie.