Zespół antyfosfolipidowy - badanie przeciwciał antyfosfolipidowych, 3 badania krwi
Ten pakiet badań przydatny jest w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego (APS). Złożony jest z 3 badań krwi.
W ramach pakietu oznaczane są przeciwciała antyfosfolipidowe: przeciwciała przeciwko beta-2-glikoproteinie I, przeciwciała antykardiolipinowe oraz antykoagulant toczniowy.
Badanie zalecane jest w przypadku występowania zaburzeń zakrzepowych czy powikłań położniczych (np. poronień samoistnych).
Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej.
W ramach pakietu badamy obecność:
zespołu antyfosfolipidowego
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekW ramach testu oznaczane jest stężenie poniższych przeciwciał antyfosfolipidowych:
- PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO KARDIOLIPINIE W KLASIE IgG i IgM (ŁĄCZNIE) - wynik przeciwciał antykardiolipinowych w klasie IgG i IgM wskazuje na zespół antyfosfolipidowy (APS) jeśli jest dodatni (40,0-79,9) lub wysoce dodatni >80, w jednostkach, odpowiednio GPL lub MPL, co najmniej 2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni.
- PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO BETA-2-GLIKOPROTEINIE I W KLASIE IgG i IgM (ŁĄCZNIE) - o APS świadczy obecność tych przeciwciał w surowicy/osoczu (w mianie >99. centyla), przeciwciała te powinny być wykryte co najmniej dwukrotnie w odstępnie minimum 12 tygodni. Zwiększone stężenie przeciwciał w klasie IgG związane jest z zakrzepicą żylną, zaś w klasie IgM z zakrzepicą tętnic.
- ANTYKOAGULANTU TOCZNIOWEGO - każdy dodatni wynik antykoagulantu toczniowego, otrzymany dwukrotnie w odstępie minimum 12 tygodni, stanowi jedno z kryteriów rozpoznania APS.
Jak zdiagnozować zespół antyfosfolipidowy?
- Zespół antyfosfolipidowy (APS) to choroba autoimmunologiczna, która może występować samodzielnie (pierwotny APS), lub z chorobami tkanki łącznej, zwłaszcza z toczniem układowym (wtórny APS).
- W przebiegu APS, w naczyniach żylnych i tętniczych powstają zakrzepy, czego następstwem jest niedokrwienie narządów, w tym również łożyska w organizmie kobiety ciężarnej. Najczęściej zakrzepy tworzą się w głębokich naczyniach żylnych kończyn dolnych, ale zakrzepica może rozwinąć się w niemal każdym naczyniu krwionośnym.
- Zakrzepy mogą być przyczyną powikłań położniczych (np. poronienia czy porodu przedwczesnego), zmian dermatologicznych, objawów neurologicznych (zaburzenia pamięci, migreny), zaburzenia czynności nerek, zaburzeń psychicznych czy nagłej przejściowej utraty słuchu lub wzroku.
- Aby zdiagnozować APS, wymagane jest spełnienie jednego kryterium klinicznego i jednego kryterium laboratoryjnego. Kryterium kliniczne to zakrzepica naczyń lub niepowodzenia położnicze.
- Kryterium laboratoryjne to obecność przeciwciał antykardiolipinowych, przeciwciał beta-2-glikoproteinie I lub antykoagulantu toczniowego (potwierdzona dwukrotnie, w odstępie minimum 12 tygodni).
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Zespół antyfosfolipidowy - badanie przeciwciał antyfosfolipidowych, 3 badania krwi
Wczytywanie...