Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Testosteron

Ocena użytkowników: 19 ocen
5.0

Badanie polega na pomiarze poziomu testosteronu całkowitego we krwi Pacjenta. 

Testosteron jest hormonem steroidowym, zaliczanym do grupy męskich hormonów płciowych. Jego nieprawidłowe stężenia w organizmie występują w przebiegu określonych zaburzeń i chorób. 

Test wykonywany jest z pobranej od Pacjenta niewielkiej ilości krwi żylnej. Parametr wykazuje zmienność dobową - należy dążyć do wykonywania oznaczeń o zbliżonej porze.

W ramach testu oznaczany jest poziom:

 • testosteronu całkowitego
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Testosteron

  Cena w placówce

  51.00 

  Cena online:

  45.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Co to jest testosteron? Jakie mogą być przyczyny nadmiaru lub zbyt niskiego poziomu tego hormonu w organizmie?

  • Testosteron jest hormonem steroidowym, należącym do grupy męskich hormonów płciowych (androgenów). U mężczyzn, hormon ten produkowany jest w większości (ok. 95%) w jądrach, w mniejszych ilościach wytwarzają go nadnercza. U kobiet testosteron obecny jest w znacznie niższych stężeniach w porównaniu do mężczyzn, a produkują go jajniki, nadnercza oraz w trakcie ciąży łożysko. 
  • Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym - odpowiada za prawidłowe wytworzenie męskich narządów płciowych w życiu płodowym, a także za rozwój drugorzędowych cech płciowych (np. obniżenie barwy głosu, występowanie zarostu na twarzy, poszerzenie się barków) oraz rozpoczęcie wytwarzania plemników w okresie dojrzewania, za osiągnięcie prawidłowej masy kostnej i mięśniowej oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto, testosteron ma wpływ na zachowania seksualne, erekcję, płodność, a także samopoczucie i rozwój funkcji poznawczych. 
  • Zbyt wysokie stężenie testosteronu we krwi może skutkować zwiększeniem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeniami nastroju u mężczyzn, u kobiet zaś zaburzeniami płodności, hirsutyzmem oraz maskulinizacją sylwetki. Wśród przyczyn zbyt wysokiego poziomu testosteronu wymienia się choroby nowotworowe (jąder u mężczyzn, jajników u kobiet, nadnerczy u obojga płci), a także zaburzenia funkcjonowania nadnerczy. 
  • Niedobór testosteronu może natomiast wynikać z obecności chorób genetycznych (np. zespół Klinefeltera) czy innych schorzeń związanych z uszkodzeniami męskich gonad. Do zbyt niskiego poziomu testosteronu we krwi mogą również przyczyniać się choroby przysadki (takie jak gruczolak) czy uszkodzenia organów wewnątrzwydzielniczych. 
  Testosteron

  Cena w placówce

  51.00 

  Cena online:

  45.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Gdzie wykonać test?

  Oferowany test wykonywany jest w około 800 punktach pobrań DIAGNOSTYKA na terenie całej Polski.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  Te produkty mogą Cię zainteresować

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic