Testosteron
TYLKO TERAZ: Raty 0% na wszystkie badania od 300 zł
Badanie polega na pomiarze poziomu testosteronu całkowitego we krwi Pacjenta.
Testosteron jest hormonem steroidowym, zaliczanym do grupy męskich hormonów płciowych. Jego nieprawidłowe stężenia w organizmie występują w przebiegu określonych zaburzeń i chorób.
Test wykonywany jest z pobranej od Pacjenta niewielkiej ilości krwi żylnej. Parametr wykazuje zmienność dobową - należy dążyć do wykonywania oznaczeń o zbliżonej porze.
W ramach testu oznaczany jest poziom:
testosteronu całkowitego
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekCo to jest testosteron? Jakie mogą być przyczyny nadmiaru lub zbyt niskiego poziomu tego hormonu w organizmie?
- Testosteron jest hormonem steroidowym, należącym do grupy męskich hormonów płciowych (androgenów). U mężczyzn, hormon ten produkowany jest w większości (ok. 95%) w jądrach, w mniejszych ilościach wytwarzają go nadnercza. U kobiet testosteron obecny jest w znacznie niższych stężeniach w porównaniu do mężczyzn, a produkują go jajniki, nadnercza oraz w trakcie ciąży łożysko.
- Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym - odpowiada za prawidłowe wytworzenie męskich narządów płciowych w życiu płodowym, a także za rozwój drugorzędowych cech płciowych (np. obniżenie barwy głosu, występowanie zarostu na twarzy, poszerzenie się barków) oraz rozpoczęcie wytwarzania plemników w okresie dojrzewania, za osiągnięcie prawidłowej masy kostnej i mięśniowej oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto, testosteron ma wpływ na zachowania seksualne, erekcję, płodność, a także samopoczucie i rozwój funkcji poznawczych.
- Zbyt wysokie stężenie testosteronu we krwi może skutkować zwiększeniem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeniami nastroju u mężczyzn, u kobiet zaś zaburzeniami płodności, hirsutyzmem oraz maskulinizacją sylwetki. Wśród przyczyn zbyt wysokiego poziomu testosteronu wymienia się choroby nowotworowe (jąder u mężczyzn, jajników u kobiet, nadnerczy u obojga płci), a także zaburzenia funkcjonowania nadnerczy.
- Niedobór testosteronu może natomiast wynikać z obecności chorób genetycznych (np. zespół Klinefeltera) czy innych schorzeń związanych z uszkodzeniami męskich gonad. Do zbyt niskiego poziomu testosteronu we krwi mogą również przyczyniać się choroby przysadki (takie jak gruczolak) czy uszkodzenia organów wewnątrzwydzielniczych.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Testosteron
Wczytywanie...