22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Pakiet onkologiczny dla mężczyzn

4.80
Ocena użytkowników: 36 ocen

To kompleksowy pakiet badań onkologicznych przeznaczony dla mężczyzn. 

Oferowany pakiet badań złożony jest z podstawowych badań krwi (morfologia, OB), pomiaru stężeń markerów nowotworowych (PSA, CA 19-9, CEA, AFP) oraz stężeń pierwiastków (Se, Zn, Cu, As, Cd, Pb) we krwi pełnej. 

Materiał do badania stanowią próbki krwi żylnej. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w ciągu 3 dni przed pobraniem nie należy spożywać owoców morza, ryb i ryżu oraz produktów na bazie ryb, ryżu i olejów rybnych.

W ramach pakietu badamy:

  • markery nowotworowe: raka prostaty, jelita grubego, trzustki, jądra
  • pierwiastki: selen, arsen, cynk, kadm, ołów, miedź
  • morfologię krwi
  • OB (odczyn Biernackiego)

Pakiet onkologiczny dla mężczyzn - na czym polega?

  • Oferowany pakiet badań dla mężczyzn złożony jest z podstawowych badań krwi (morfologia, OB) oraz z badań krwi pozwalających na określenie poziomów we krwi wybranych pierwiastków i markerów nowotworowych. 
  • Dzięki morfologii krwi możliwa jest ogólna ocena kondycji organizmu Pacjenta. OB (odczyn Biernackiego) jest natomiast markerem stanu zapalnego - znacznie podwyższone OB może wiązać się z występowaniem nowotworu. 
  • Pakiet onkologiczny dla mężczyzn składa się również z badań poziomów we krwi czterech markerów nowotworowych: PSA, CEA, CA 19-9 oraz AFP. 
  • Marker PSA produkowany jest przez komórki prostaty i uznawany jest za marker raka prostaty - poziom markera PSA może jednak zwiększać się również w nienowotworowych chorobach prostaty, takich jak zapalenie prostaty czy łagodny przerost tego gruczołu. 
  • CA 19-9 to wskaźnik wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu efektów leczenia raka trzustki, ale jego podwyższone stężenie może także występować w przebiegu raka żołądka, raka dróg wątrobowo-żółciowych czy raka jelita grubego. 
  • AFP jest z kolei markerem nowotworów zarodkowych jąder. Wzrost stężenia AFP obserwowany jest jednak także w raku wątrobowokomórkowym, raku żołądka czy raku trzustki, a także w takich schorzeniach nienowotworowych jak np. marskość i choroby zapalne wątroby. 
  • Podwyższony poziom CEA (antygen karcynoembrionalny) występuje w przebiegu raka jelita grubego i odbytnicy, ale również w raku trzustki czy raku płuc. Ponadto, stężenie CEA mogą zwiększać: choroby wątroby, zapalenie dróg żołciowych, choroby zapalne jelit, zapalenie trzustki, polipy jelit  czy nałogowanie palenie tytoniu.
  • Ponadto, w ramach pakietu onkologicznego dla mężczyzn, oznaczane są poziomy we krwi pierwiastków: selenu (Se), cynku (Zn), miedzi (Cu), kadmu (Cd), arsenu (As) i ołowiu (Pb) - wpływają one na ryzyko wystąpienia nowotworów zależnych od mikroelementów, ale także w pewnym zakresie na ryzyko nowotworów wykazujących zależność od hormonów.
  • Za nowotwory silnie zależne od mikroelementów uznaje się: raka płuc, raka jelita grubego, raka krtani, raka żołądka czy raka trzustki (w szczególności u mężczyzn). Poziom selenu ma wpływ na rozwój raka prostaty zależnego od hormonów. Wpływ selenu jako dodatkowego czynnika ryzyka zachorowania na nowotwory jest również widoczny w przypadku raka piersi u kobiet.

Pakiet onkologiczny dla mężczyzn


279.00 na stronie
369.00 w placówce
Technologia badania:
Metoda jakościowa i ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 21 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce