OB (Odczyn Biernackiego)
OB (Odczyn Biernackiego) to proste badanie krwi, pomocne w diagnostyce szeregu chorób przewlekłych.
Oznaczenie OB umożliwia wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych w organizmie - test jest przydatny w diagnostyce schorzeń związanych ze stanem zapalnym, w tym chorób tkanki łącznej i naczyń, chorób zakaźnych, chorób nerek czy chorób nowotworowych.
Do wykonania badania konieczna jest pobrana od Pacjenta niewielka próbka krwi żylnej.
Do pobrania krwi należy być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godz. 18.00 poprzedniego dnia. Krew do badania powinna zostać pobrana w godz. 7.00-10.00.
W ramach testu oznaczany jest:
Typ badania
OB - niespecyficzny marker stanu zapalnego
- Odczyn Biernackiego, czyli OB, to jedno z podstawowych badań krwi pomocnych w wykrywaniu szeregu przewlekłych schorzeń. Test ten polega na pomiarze szybkości opadania krwinek czerwonych w pobranej próbce krwi w ciągu jednej godziny.
- Wynik OB jest zależny od składu białek osocza i elementów morfotycznych krwi. Jest podstawą dla przesiewowej oceny nieprawidłowości wynikających z zaburzenia stężenia i proporcji frakcji białek lub znacznych zmian ilościowych elementów morfotycznych, co rzutuje na szybkość opadania krwinek czerwonych w wystandaryzowanym układzie pomiarowym.
- Podwyższone wartości OB mogą świadczyć o zakażeniach bakteryjnych, stanach zapalnych (np. trzustki, nerek, czy jelit), chorobach autoimmunologicznych, chorobach nowotworowych (np. białaczkach, chłoniakach, obecności przerzutów nowotworowych), urazach, martwicy tkanek. Wyniki fałszywie wysokie mogą być spowodowane miesiączką, ciążą czy środkami antykoncepcyjnymi.
- Obniżone wartości OB mogą natomiast wiązać się z występowaniem czerwienicy prawdziwej, krioglobulinemii, mikrosferocytozy, stanów zwiększonej produkcji erytropoetyny. Fałszywie niskie wartości OB moga być spowodowane stosowaniem leków przeciwzapalnych.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Wczytywanie...