22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Kreatynina

5.00
Ocena użytkowników: 3 ocen

To proste badanie krwi pozwala na ocenę funkcji nerek.

Test polega na oznaczeniu poziomu kreatyniny w pobranej od Pacjenta próbce krwi żylnej.

W przypadku osób po 12. roku życia, wynik badania kreatyniny wydawany jest łącznie z wyliczonym eGFR, czyli szacunkowym współczynnikiem filtracji kłębuszkowej, istotnym w przesiewowych badaniach schorzeń nerek.

Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach 7.00 - 10.00. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godzinie 18:00 dnia poprzedniego.

W ramach testu oznaczany jest poziom:

  • kreatyniny

Badanie kreatyniny - prosty test z krwi, pozwalający na ocenę stanu zdrowia nerek

  • Kreatynina to występujący w naszym organizmie organiczny związek chemiczny, praktycznie w 100% wydalany przez nerki. Większość kreatyniny we krwi jest produktem metabolizmu zachodzącego w tkance mięśniowej. Poziom kreatyniny we krwi jest sprawdzonym markerem umożliwiającym ocenę stanu zdrowia nerek.
  • Oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi pozwala na wyliczenie eGFR, czyli szacunkowego współczynnika filtracji kłębuszkowej, który jest bardzo istotny w przesiewowych badaniach chorób nerek. eGFR wyliczany jest dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia. 
  • Podwyższony poziom kreatyniny może świadczyć o występowaniu takich schorzeń jak ostra niewydolność nerek czy przewlekła niewydolność nerek - w przypadku uzyskania wyniku przekraczającego wartości referencyjne, konieczne jest przeprowadzenie dalszej, pogłębionej diagnostyki. 
  • Niski poziom kreatyniny może być natomiast spowodowany odwodnieniem, niedożywieniem czy chorobami przebiegającymi z zanikiem mięśni. 

Kreatynina


14.00 na stronie
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
1-2 dni robocze

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce