Kreatynina
To proste badanie krwi pozwala na ocenę funkcji nerek.
Test polega na oznaczeniu poziomu kreatyniny w pobranej od Pacjenta próbce krwi żylnej.
W przypadku osób po 12. roku życia, wynik badania kreatyniny wydawany jest łącznie z wyliczonym eGFR, czyli szacunkowym współczynnikiem filtracji kłębuszkowej, istotnym w przesiewowych badaniach schorzeń nerek.
Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach 7.00 - 10.00. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godzinie 18:00 dnia poprzedniego.
W ramach testu oznaczany jest poziom:
kreatyniny
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekBadanie kreatyniny - prosty test z krwi, pozwalający na ocenę stanu zdrowia nerek
- Kreatynina to występujący w naszym organizmie organiczny związek chemiczny, praktycznie w 100% wydalany przez nerki. Większość kreatyniny we krwi jest produktem metabolizmu zachodzącego w tkance mięśniowej. Poziom kreatyniny we krwi jest sprawdzonym markerem umożliwiającym ocenę stanu zdrowia nerek.
- Oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi pozwala na wyliczenie eGFR, czyli szacunkowego współczynnika filtracji kłębuszkowej, który jest bardzo istotny w przesiewowych badaniach chorób nerek. eGFR wyliczany jest dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia.
- Podwyższony poziom kreatyniny może świadczyć o występowaniu takich schorzeń jak ostra niewydolność nerek czy przewlekła niewydolność nerek - w przypadku uzyskania wyniku przekraczającego wartości referencyjne, konieczne jest przeprowadzenie dalszej, pogłębionej diagnostyki.
- Niski poziom kreatyniny może być natomiast spowodowany odwodnieniem, niedożywieniem czy chorobami przebiegającymi z zanikiem mięśni.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Kreatynina
Wczytywanie...