Kortyzol
Badanie polega na oznaczeniu stężenia kortyzolu we krwi.
Kortyzol, często określany jako "hormon stresu", jest glikokortykosteroidem wytwarzanym przez nadnercza i pełniącym w organizmie wiele ważnych funkcji - zaburzony poziom kortyzolu może skutkować występowaniem licznych problemów zdrowotnych.
Badanie wykonywane jest z pobranej od Pacjenta próbki krwi żylnej. Parametr wykazuje zmienność dobową. Badanie kortyzolu należy wykonywać w godzinach porannych, na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem utrzymywać normalną podaż soli i unikać nadmiernego stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
W ramach testu oznaczane jest stężenie:
Typ badania
Co to jest kortyzol?
- Kortyzol jest glikokortykosteroidem produkowanym przez nadnercza, pełniącym w organizmie wiele istotnych funkcji. Nazywany jest on "hormonem stresu" ze względu na jego zwiększone wydzielanie w sytuacjach stresowych.
- Fizjologicznie kortyzol uwalniany jest w odpowiedzi na wytwarzany przez przysadkę mózgową ACTH. Kortyzol odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi, w regulacji metabolizmu glukozy, białek i tłuszczów, w regulacji absorpcji wapnia, w regulacji wydzielania kwasu żołądkowego i pepsyny, w hamowaniu odpowiedzi układu immunologicznego (wywiera efekt przeciwzapalny).
- Nieprawidłowe stężenia kortyzolu w ogranizmie mogą skutkować występowaniem wielu różnych objawów chorobowych - przewlekłe, nieleczone zaburzenia poziomu kortyzolu wiążą się z ryzykiem bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Kortyzol wydzielany jest zgodnie z dobowym rytmem, najwyższe stężenie występuje nad ranem, a najniższe około północy.
Podaj adres
Użyj mojej lokalizacji
Punkt realizuje badanie
(opcjonalnie)
Wczytywanie...