Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Kortyzol

Ocena użytkowników: 31 ocen
4.3

Badanie polega na oznaczeniu stężenia kortyzolu we krwi.

Kortyzol, często określany jako "hormon stresu", jest glikokortykosteroidem wytwarzanym przez nadnercza i pełniącym w organizmie wiele ważnych funkcji - zaburzony poziom kortyzolu może skutkować występowaniem licznych problemów zdrowotnych. 

Badanie wykonywane jest z pobranej od Pacjenta próbki krwi żylnej. Parametr wykazuje zmienność dobową. Badanie kortyzolu należy wykonywać w godzinach porannych, na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem utrzymywać normalną podaż soli i unikać nadmiernego stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.


W ramach testu oznaczane jest stężenie:

 • kortyzolu
 • Typ badania

  Pobranie krwi w placówce
  Sprawdź listę placówek
  Kortyzol

  Cena online:

  59.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Co to jest kortyzol?

  • Kortyzol jest glikokortykosteroidem produkowanym przez nadnercza, pełniącym w organizmie wiele istotnych funkcji. Nazywany jest on "hormonem stresu" ze względu na jego zwiększone wydzielanie w sytuacjach stresowych. 
  • Fizjologicznie kortyzol uwalniany jest w odpowiedzi na wytwarzany przez przysadkę mózgową ACTH. Kortyzol odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi, w regulacji metabolizmu glukozy, białek i tłuszczów, w regulacji absorpcji wapnia, w regulacji wydzielania kwasu żołądkowego i pepsyny, w hamowaniu odpowiedzi układu immunologicznego (wywiera efekt przeciwzapalny). 
  • Nieprawidłowe stężenia kortyzolu w ogranizmie mogą skutkować występowaniem wielu różnych objawów chorobowych - przewlekłe, nieleczone zaburzenia poziomu kortyzolu wiążą się z ryzykiem bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Kortyzol wydzielany jest zgodnie z dobowym rytmem, najwyższe stężenie występuje nad ranem, a najniższe około północy. 
  Kortyzol

  Cena online:

  59.00 
  Technologia badania:Metoda ilościowa

  Czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze

  Ważność kodu:
  12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

  Gdzie wykonać badanie kortyzolu?

  Próbka krwi do badania pobierana jest w ponad 800 punktach pobrań DIAGNOSTYKA na terenie całej Polski.

  Punkt realizuje badanie

  (opcjonalnie)

  Wczytywanie...

  © 2024 Zdrowegeny.pl

  powered by greenlogic