22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Ferrytyna

5.00
Ocena użytkowników: 7 ocen

To proste badanie krwi, umożliwiające ocenę zapasów żelaza w organizmie.

Ferrytyna jest białkiem, którego stężenie w surowicy pozwala na określenie zapasów żelaza w organizmie. 

Badanie wykonywane jest w diagnostyce niedoborów żelaza, różnicowaniu niedokrwistości czy w celu skontrolowania suplementacji żelazem.

Materiałem do badania jest pobrana od Pacjenta próbka krwi żylnej. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach 7.00-10.00. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godzinie 18:00 dnia poprzedniego.

W ramach testu oznaczane jest stężenie:

  • ferrytyny

Badanie ferrytyny - sposób na ocenę zapasów żelaza w organizmie

  • Ferrytyna jest białkiem, pełniącym funkcję magazynu żelaza w organizmie. Pomiar jej stężenia w surowicy pozwala na określenie zapasów żelaza w ustroju.
  • Spadek poziomu ferrytyny w surowicy wiąże się z niedoborem żelaza. Wzrost jej stężenia może nastomiast świadczyć nie tylko o przeładowaniu organizmu żelazem, ale również o obecności stanu zapalnego - ferrytyna jest bowiem białkiem ostrej fazy.
  • Niski poziom ferrytyny może wynikać z niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajonego niedoboru żelaza, zbyt niskiej podaży żelaza w diecie czy niedoczynności tarczycy.
  • Wysoki poziom ferrytyny może być skutkiem występującego stanu zapalnego, np. w przebiegu infekcji, chorób wątroby, chorób nowotworowych. Może on świadczyć rownież o przeładowaniu żelazem, hemochromatozie czy zespole hamofagozytowym. Podwyższony poziom ferrytyny może ponadto występować u osób nadużywających alkoholu. 

Ferrytyna


47.00 na stronie
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
1-2 dni robocze

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce