Ferrytyna
To proste badanie krwi, umożliwiające ocenę zapasów żelaza w organizmie.
Ferrytyna jest białkiem, którego stężenie w surowicy pozwala na określenie zapasów żelaza w organizmie.
Badanie wykonywane jest w diagnostyce niedoborów żelaza, różnicowaniu niedokrwistości czy w celu skontrolowania suplementacji żelazem.
Materiałem do badania jest pobrana od Pacjenta próbka krwi żylnej. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, w godzinach 7.00-10.00. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godzinie 18:00 dnia poprzedniego.
W ramach testu oznaczane jest stężenie:
- ferrytyny
Badanie ferrytyny - sposób na ocenę zapasów żelaza w organizmie
- Ferrytyna jest białkiem, pełniącym funkcję magazynu żelaza w organizmie. Pomiar jej stężenia w surowicy pozwala na określenie zapasów żelaza w ustroju.
- Spadek poziomu ferrytyny w surowicy wiąże się z niedoborem żelaza. Wzrost jej stężenia może nastomiast świadczyć nie tylko o przeładowaniu organizmu żelazem, ale również o obecności stanu zapalnego - ferrytyna jest bowiem białkiem ostrej fazy.
- Niski poziom ferrytyny może wynikać z niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajonego niedoboru żelaza, zbyt niskiej podaży żelaza w diecie czy niedoczynności tarczycy.
- Wysoki poziom ferrytyny może być skutkiem występującego stanu zapalnego, np. w przebiegu infekcji, chorób wątroby, chorób nowotworowych. Może on świadczyć rownież o przeładowaniu żelazem, hemochromatozie czy zespole hamofagozytowym. Podwyższony poziom ferrytyny może ponadto występować u osób nadużywających alkoholu.
Ferrytyna
47.00 złna stronie
Technologia badania:
Metoda ilościowa
Metoda ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
1-2 dni robocze
1-2 dni robocze
Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce