Badania hormonalne dla mężczyzn - 8 badań krwi
Oferowany pakiet pozwoli na ocenę pracy układu hormonalnego. Składa się z 8 badań krwi.
Pakiet przeznaczony jest dla mężczyzn w każdym wieku.
Jego wykonanie zaleca się w ramach profilaktyki zdrowotnej, w diagnostyce zaburzeń hormonalnych czy w celu skontrolowania efektów leczenia tych zaburzeń.
Materiałem do badania jest próbka krwi żylnej. Test należy wykonywać na czczo, w godzinach porannych. Przed pobraniem krwi należy unikać wysiłku i stresu.
W ramach pakietu badamy poziom we krwi:
TSH, FT4, FSH, LH, prolaktyny, testosteronu, testosteronu wolnego i SHBG
Typ badania
Pobranie krwi w placówce
Sprawdź listę placówekNa czym polega pakiet badań hormonalnych dla mężczyzn?
- Oferowany pakiet badań pozwala na kompleksową ocenę gospodarki hormonalnej u mężczyzn. Pakiet złożony jest z 8 badań krwi – polega na oznaczeniu we krwi poziomu TSH, FT4, FSH, LH, prolaktyny, testosteronu wolnego i całkowitego oraz SHBG.
- TSH (hormon tyreotropowy) nadzoruje pracę tarczycy, FT4 jest zaś hormonem wytwarzanym bezpośrednio przez tarczycę. Oznaczenie ich poziomu we krwi jest przydatne w diagnostyce nadczynności lub niedoczynności tarczycy, które mają wpływ na metabolizm, jakość nasienia, płodność czy równowagę emocjonalną.
- FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący) nadzorują pracę jąder. Hormony te są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesu wytwarzania plemników – nieprawidłowy poziom FSH i LH we krwi mogą skutkować złymi parametrami nasienia, problemami z poczęciem potomstwa, problemami z erekcją czy obniżonym nastrojem.
- Prolaktyna jest hormonem odpowiedzialnym za stymulację jąder do wytwarzania testosteronu i aktywność seksualną mężczyzny. Niski poziom prolaktyny może skutkować zaburzeniami erekcji, pogorszeniem jakości nasienia i obniżeniem stężenia testosteronu. Wysoki poziom prolaktyny zmniejsza popęd seksualny, może też prowadzić do ginekomastii (powiększenia piersi).
- Testosteron to produkowany w jądrach, główny męski hormon – obniżenie jego poziomu skutkuje zmniejszeniem libido, niepłodnością, spadkiem masy mięśniowej czy utratą gęstości kości. Nieprawidłowy poziom testosteronu całkowitego może być spowodowany zaburzeniem syntezy białka SHBG (białka wiążącego hormony płciowe).