Badanie materiału z poronienia – badanie aneuploidii chromosomowych
Profilaktyczne badania genetyczne

Badanie materiału z poronienia – badanie aneuploidii chromosomowych

 • Badanie wykonywane w celu ustalenia przyczyny poronienia oraz określenia płci płodu, co jest niezbędne np. dla celów urzędowych
 • W ramach testu sprawdzane są wybrane chromosomy płodu przy pomocy metody QF-PCR
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

aneuploidie chromosomów 13, 18, 21, 16, 15, 22

Zdrowegeny.pl Tick Icon

aneuploidie chromosomów płci

Zdrowegeny.pl Tick Icon

płeć płodu

Cena badania:

935 zł

1 199 zł
Technologia badania:
QF-PCR
Czas oczekiwania na wynik:
Kosmówka 14 dni, bloczek 21 dni
Poronienie samoistne

PPORONIENIE

 • Poronieniem nazywamy spontaniczną utratę ciąży przed dwudziestym drugim tygodniem jej trwania
 • Możliwych przyczyn poronienia może być wiele – najczęstszą z nich jest występowanie u płodu anomalii chromosomowych
 • W diagnostyce przyczyn poronienia samoistnego ogromne znaczenie mają testy genetyczne

W ramach tego pakietu badamy:

Płeć płodu oraz aneuploidie chromosomów X, Y, 13, 18, 21, 16, 15 i 22

Badanie genetyczne przeprowadzane jest dzięki metodzie QF-PCR

Kiedy warto wykonać badanie genetyczne materiału z poronienia?

Poronienie

DIAGNOSTYKA PRZYCZYNY PORONIENIA SAMOISTNEGO

Badanie genetyczne materiału z poronienia ma ogromne znaczenie w diagnostyce przyczyny poronienia – pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności u płodu nieprawidłowości chromosomalnych

Ustalenie płci płodu

CHĘĆ USTALENIA PŁCI PŁODU

Test warto wykonać również w przypadku chęci / potrzeby poznania płci dziecka, co ma znaczenie np. dla spraw urzędowych

Co zyskujesz dzięki przeprowadzeniu badania?

Bezpieczeństwo

Dzięki wykonaniu badania możliwe jest określenie, czy przyczyną poronienia były zmiany w chromosomach płodu – na podstawie uzyskanego wyniku lekarz genetyk wskazuje rodzicom schemat dalszego postępowania, możliwe jest również oszacowanie powtórzenia się danego zaburzenia w kolejnej ciąży

Urząd

Dzięki testowi genetycznemu możliwe jest również ustalenie płci dziecka, co z kolei pozwala na jego rejestrację w Urzędzie Stanu Cywilnego, skorzystanie z 56-dniowego urlopu macierzyńskiego oraz uzyskanie zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tys. złotych

Badanie genetyczne a przyczyny poronienia

 • Poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem z przyczyn naturalnych – przyczyn tych może być bardzo wiele, a wśród nich wymienia się m.in. obecność u płodu nieprawidłowości chromosomowych, nieprawidłowości w materiale genetycznym rodziców dziecka, choroby zakaźne, przyjmowanie niektórych leków czy niedobór progesteronu.
 • Ustalenie przyczyny poronienia jest bardzo ważne, a ogromną rolę odgrywają w tym badania genetyczne płodu – szacuje się, że aberracje chromosomowe obecne są u ponad 60% zarodków po poronieniu. W większości przypadków aberracje te powstają przypadkowo (są niezwiązane są ze stanem zdrowia rodziców), szansa na utrzymanie następnej ciąży i przyjście na świat zdrowego dziecka wynosi więc wtedy powyżej 95%.
 • W ramach badania genetycznego analizowane są chromosomy X, Y, 13, 18, 21, 16, 15 i 22 – ich aneuploidie (nieprawidłowa liczba) są wykrywane u zarodków po poronieniu najczęściej. Test pozwala również na ustalenie płci płodu.
 • Badanie genetyczne materiału z poronienia realizowane jest za pomocą metody QF-PCR, która opiera się na analizie markerów STR obecnych na tych chromosomach. Do wykonania badania niezbędne jest pozyskanie materiału z poronienia – rekomendowanym materiałem jest kosmówka zawieszona w soli fizjologicznej lub bloczek parafinowy.

Jak przygotować materiał do badania?

 • Rekomendowanym materiałem do badań jest zawieszona w soli fizjologicznej kosmówka. Należy pobrać ją do jałowego pojemnika na mocz, po czym zalać solą fizjologiczną.
 • Jeżeli do poronienia doszło w szpitalu ➜ materiał odpowiednio przygotowuje lekarz w trakcie zabiegu oczyszczania jamy macicy.
 • Jeżeli do poronienia doszło w warunkach domowych ➜ materiał należy zabezpieczyć samodzielnie w pojemniku z solą fizjologiczną.
 • Materiał do analizy może stanowić również materiał po badaniu histopatologicznym, czyli bloczek parafinowy (utrwalony w parafinie fragment kosmówki) – bloczek ten należy uzyskać z pracowni patomorfologicznej, gdzie badanie histopatologiczne zostało przeprowadzone.

Jak zrealizować badanie?

 • W celu przeprowadzenia badania genetycznego materiału z poronienia, należy zamówić test przez stronę internetową – od razu po dokonaniu zamówienia, do klienta dostarczane są wiadomości SMS i e-mail zawierające numer badania.
 • Maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych od opłacenia badania, pod wskazany w zamówieniu adres dostarczany jest zestaw do przygotowania próbki materiału. Zestaw ten można również nabyć samodzielnie w każdej aptece – złożony jest on z jałowego pojemnika na mocz oraz jałowej soli fizjologicznej (0,9% NaCl).
 • Rekomendowanym materiałem do badań jest zawieszona w soli fizjologicznej kosmówka, może go stanowić także bloczek parafinowy.
 • Po odpowiednim przygotowaniu materiału, konieczne jest dostarczenie go do wybranego punktu pobrań z 400 dostępnych w całym kraju. Wystarczy zgłosić się do punktu w godzinach otwarcia (bez żadnych dodatkowych zapisów) wraz z numerem swojego badania, pobranym materiałem oraz uzupełnioną zgodą na badanie – dokumenty do wypełnienia znajdują się w zestawie, możliwa jest również ich wysyłka drogą mailową.
 • Wynik testu można odebrać w punkcie pobrań lub przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Badanie materiału z poronienia – badanie aneuploidii chromosomowych

Badanie wykonywane w celu ustalenia przyczyny poronienia oraz określenia płci płodu, co jest niezbędne np. dla celów urzędowych

Cena badania:

935 zł

1 199 zł