22 123 95 55
PL
main-search

Rak piersi i jajnika – geny BRCA1 i BRCA2, realizacja wysyłkowa

3.80
Ocena użytkowników: 24 ocen

Test sprawdza obecność kilkunastu mutacji zwiększających ryzyko rozwoju raka piersi i raka jajnika.

Badanie polega na analizie genów BRCA1 i BRCA2 pod kątem obecności mutacji najczęściej występujących w populacji polskiej.

Test zalecany jest wszystkim kobietom w ramach profilaktyki nowotworów piersi i jajnika, zwłaszcza jeśli przypadki tych schorzeń występowały wśród członków rodziny.

W przypadku wykrycia takiej mutacji możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań, które zmniejszą ryzyko zachorowania lub przyczynią się do wykrycia choroby na jak najwcześniejszym etapie.

Badanie wykonywane jest z pobranego od Pacjenta wymazu z wewnętrznej strony policzka. 

Badamy ryzyko:

  • raka piersi
  • raka jajnika

Obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 wiąże się znacznie większym ryzykiem rozwoju raka piersi i raka jajnika

  • Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u Polek, rocznie diagnozowanych jest ponad 18,5 tysiąca nowych zachorowań. W przypadku raka jajnika, rocznie wykrywa się ok. 4 tysiące nowych przypadków. 
  • Ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika zwiększa się w przypadku nosicielstwa mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Są to geny supresorowe, których funkcją jest ochrona organizmu przed wystąpieniem nowotworu. Obecność mutacji w tych genach może skutować niekontrolowanymi podziałami komórkowymi, w wyniku czego choroba nowotworowa się rozwija. 
  • Szacuje się, że obecność mutacji w genie BRCA1 oznacza ok. 50 - 80% ryzyko (w zależności od rodzaju mutacji i lokalizacji w genie) raka piersi i 45% ryzyko raka jajnika przed ukończeniem 85. roku życia. Mutacja genu BRCA2 wiąże się natomiast z 31-56% ryzykiem raka piersi  i 11-27% ryzykiem raka jajnika. 
  • Obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 można potwierdzić lub wykluczyć przy pomocy prostego badania genetycznego. Do jego wykonania wystarczy tylko pobrany od Pacjentki wymaz z wewnętrznej strony policzka. Taki test wystarczy wykonać tylko raz w ciągu całego życia. 

Rak piersi i jajnika – geny BRCA1 i BRCA2, realizacja wysyłkowa


487.00 product-price-retail
product-technology
Sekwencjonowanie
product-resultTime
do 20 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

product-page-label-box1
product-page-label-box2