Nietolerancje pokarmowe (gluten, laktoza, fruktoza) - realizacja wysyłkowa
To wysyłkowe badanie genetyczne w kierunku nietolerancji glutenu (celiakii), nietolerancji laktozy i nietolerancji fruktozy.
Badanie zalecane jest osobom zmagającym się z objawami ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, biegunki), a także takimi dolegliwościami jak bóle mięśni i stawów, bóle głowy, występowanie zmian skórnych, zaburzenia snu czy zwiększona męczliwość.
Badanie jest przydatne w ustaleniu, czy obecność takich objawów może być związana z nietolerancjami pokarmowymi o podłożu genetycznym.
Badanie wykonywane jest z pobranego od Pacjenta wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Badamy ryzyko:
Typ badania
Badania genetyczne - narzędzie pomocne w diagnostyce nietolerancji pokarmowych o podłożu genetycznym
- Wśród nietolerancji pokarmowych o podłożu genetycznym wymienia się np. celiakię, nietolerancję laktozy czy nietolerancję fruktozy.
- Celiakia (choroba trzewna) polega na nietolerancji glutenu - białka obecnego w ziarnach takich zbóż jak pszenica, jęczmień, owies czy żyto. U osób chorych na celiakię zanikają kosmki jelitowe, odpowiedzialne za wchłanianie składników pokarmowych.
- Nietolerancja laktozy (cukru mlecznego) spowodowana jest niedoborem enzymu laktazy, który z kolei umożliwia trawienie laktozy. Poziom laktazy jest prawidłowy we wczesnym dzieciństwie, a następnie zmniejsza się stopniowo wraz z wiekiem.
- W przebiegu wrodzonej nietolerancji fruktozy (cukru owocowego) występuje natomiast deficyt enzymu aldolazy fruktozo-1-fosforanowej, który jest odpowiedzialny za metabolizm fruktozy w wątrobie.
- W diagnostyce takich nietolerancji pokarmowych pomocne są badania genetyczne. Polegają one na sprawdzeniu, czy w materiale genetycznym osoby badanej występują zmiany odpowiedzialne za rozwój danej nietolerancji.
- Takie testy genetyczne są proste, wygodne i zupełnie bezpieczne dla Pacjenta. Wykonuje się je jednorazowo - raz uzyskany wynik obowiązuje już do końca życia.