Ranking laboratoriów genetycznych 2016. Kto bada najlepiej?

niedziela 00:00 - 18.09.2016
Ranking laboratoriów genetycznych 2016. Kto bada najlepiej?
Badania genetyczne to coraz częściej stosowana metoda nie tylko w celu wykrycia przyczyny danej choroby, ale także aby dokładniej poznać swój organizm - ocenić predyspozycje do zachorowania na takie schorzenia jak nowotwory złośliwe czy choroby układu krążenia, na podstawie genów można opracować też indywidualny, idealny dla nas sposób odżywiania. Większość Polaków rozważających wykonanie testu genetycznego zastanawia się, które laboratorium jest w tym najlepsze - w marcu 2015 roku z pomocą przyszła im Gazeta Wyborcza, publikując pierwszy ranking polskich laboratoriów genetycznych. Z powodu dużego zainteresowania Polaków badaniami genetycznymi, postanowiliśmy ten ranking zaktualizować.

Nasz ranking został poddany niewielkim modyfikacjom - ocenione zostały tylko laboratoria wykonujące testy genetyczne związane ze zdrowiem, łącznie w rankingu uwzględniliśmy 29 placówek (14 publicznych i 15 prywatnych). Punkty przyznawane były w 11 kategoriach, dotyczących m.in. oferty badań genetycznych, doświadczenia w ich wykonywaniu, posiadania certyfikatów świadczących o wysokiej jakości pracy laboratorium, stosowania nowoczesnych technologii czy prowadzenia badań naukowych.

Uzyskane przez nas wyniki różnią się od tych opublikowanych w 2015 roku - porównując je można zauważyć, że w przypadku wielu z ocenianych ośrodków doszło do pozytywnych zmian. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, 38% ocenianych placówek (29% publicznych i 47% prywatnych) poszerzyło swoją ofertę dostępnych badań. 24% wszystkich laboratoriów (22% publicznych i 27% prywatnych) uzyskało nowe certyfikaty na zgodność z normą ISO, 7% ośrodków (zarówno publicznych, jak i prywatnych) otrzymało certyfikaty kontroli jakości innych zagranicznych organizacji - w Polsce posiadanie takich certyfikatów przez laboratoria genetyczne jest dobrowolne, dlatego w celu potwierdzenia wysokiej jakości pracy laboratorium, musi ono uzyskać je na własną rękę (co jest bardzo kosztowne). Tegoroczny ranking laboratoriów genetycznych wskazuje również, że więcej ośrodków wykorzystuje nowoczesne technologie do realizacji swoich badań - w porównaniu z wynikami z 2015 roku technologię NGS wdrożyło 14% ocenianych laboratoriów (7% publicznych i 20% prywatnych), a technologię mikromacierzy 7% (zarówno publicznych, jak i prywatnych). Wyniki te świadczą więc o tym, że polskie laboratoria cały czas się rozwijają, a wiele z nich reprezentuje bardzo wysoki poziom.

Pierwsze miejsce naszego rankingu zajęły ex aequo aż 3 ośrodki - Zakład Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka (znajdował się on też na 1. miejscu w roku ubiegłym), prywatne laboratorium Genomed (przed rokiem na 4. miejscu) oraz prywatne laboratorium INVICTA (na 3. miejscu w roku ubiegłym). ZGM Instytutu Matki i Dziecka realizacją badań genetycznych zajmuje się najdłużej ze wszystkich ocenianych ośrodków - doświadczenie, wysoko wykwalifikowani pracownicy oraz prowadzone liczne badania naukowe to gwarancja wysokiej jakości ich pracy. Genomed to najczęściej polecana przez środowisko lekarskie placówka, ponadto jako jedyni oferują możliwość zsekwencjonowania całego genomu wraz z dokładną analizą diagnostyczną. Specjalnością laboratorium INVICTA jest natomiast przeprowadzanie diagnostyki preimplantacyjnej - ogromnym sukcesem placówki jest wprowadzenie technologii NGS do tego rodzaju badań (jako pierwszy ośrodek na świecie).


POBIERZ RAPORT - RANKING LABORATORIÓW GENETYCZNYCH 2016


Statystyki:
2982 wyświetleń