Kiła
Profilaktyczne badanie weneryczne

Kiła

  • Kiła to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, spowodowana jest zakażeniem bakterią - krętkiem bladym (Treponema pallidum)
  • Chorobę można skutecznie leczyć, szczególnie we wczesnym stadium - nieleczona kiła może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, krwionośnego czy kostno-stawowego, a nawet do śmierci

Pakiet badań zawiera:

Analizę próbki krwi w laboratorium

Wynik badania diagnostycznego dostępny online

Obsługę kurierską do laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

Cena badania:

49 zł
Technologia badania:
Test immunochromatograficzny
Czas oczekiwania na wynik:
3 dni od odesłania próbki
gwarancja jakości

Gwarancja Jakości

gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja zwrotu gotówki, jeśli nie uda Ci się poprawnie pobrać próbki krwi

Zobacz jak wykonać badanie

W Polsce kiłę diagnozuje się co rocznie u kilkuset osób

W Polsce kiłę diagnozuje się co rocznie u kilkuset osób - szacuje się jednak, że chorych jest więcej, lecz wielu z nich wstydzi zgłosić się do lekarza ze swoim problemem

Wielu chorych nie jest nawet świadomych zakażenia

Wielu chorych nie jest nawet świadomych zakażenia, ponieważ objawy kiły mogą być niezauważalne przez kilkadziesiąt lat

Leczenie wcześnie rozpoznanej kiły nie jest trudne

Leczenie wcześnie rozpoznanej kiły nie jest trudne, jednak ze względu na niejednoznaczne objawy uznaje się ją za chorobę niełatwą do prawidłowego zdiagnozowania

Krętkiem bladym można zarazić się poprzez uszkodzoną skórę lub nieuszkodzone błony śluzowe

Krętkiem bladym można zarazić się poprzez uszkodzoną skórę lub nieuszkodzone błony śluzowe - najczęstszym powodem jest odbycie stosunku seksualnego z osobą zarażoną

W ramach tego pakietu badamy:

Odczyn Wassermanna - badanie WR z surowicy krwi

WR to badanie serologiczne, które wykonuje się w celu sprawdzenia, czy obecne są przeciwciała skierowane przeciwko krętkowi blademu. Wynik ujemny badania WR jest wynikiem prawidłowym, badanie należy wykonywać najwcześniej po 4 tygodniach od potencjalnego zakażenia

Wskazania do wykonania badania wenerycznego w kierunku kiły

występowanie niepokojących objawów

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Do objawów, które mogą wystąpić w przebiegu kiły zalicza się m.in. pojawienie się niewielkich owrzodzeń w miejscach kontaktu z bakterią, powiększenie węzłów chłonnych, podwyższenie temperatury ciała czy bóle głowy - w przypadku występowania takich dolegliwości warto wykonać badanie w kierunku kiły.

aktywność seksualna / liczni partnerzy seksualni

AKTYWNOŚĆ SEKSUALNA / LICZNI PARTNERZY SEKSUALNI

Kiła to zagrożenie dla wszystkich osób aktywnych seksualnie, ryzyko infekcji zwiększa się w przypadku osób, które często zmieniają seksualnych partnerów - takie osoby powinny więc regularnie wykonywać badanie w kierunku zakażenia krętkiem bladym

ryzykowne zachowania seksualne

RYZYKOWNE ZACHOWANIA SEKSUALNE

Ryzyko zarażenia się kiłą znacznie wzrasta, jeżeli podczas stosunku seksualnego nie zostanie użyte zabezpieczenie w postaci prezerwatywy (co prawda nie chroni ona przed kiłą w 100%, ale zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia). Dlatego po każdym ryzykownym kontakcie seksualnym należy wykonać badanie w kierunku kiły - zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, że partner jest zdrowy

potwierdznie występowania kiły u partnera/partnerki seksualnej

POTWIERDZENIE WYSTĘPOWANIA KIŁY U PARTNERA/PARTNERKI SEKSUALNEJ

Jeżeli kiła zostanie zdiagnozowana u partnera/partnerki seksualnej danej osoby, konieczne jest wykonanie testu także u niej z powodu ogromnego ryzyka zarażenia się bakterią

ciąża lub planowanie ciąży

CIĄŻA LUB PLANOWANIE CIĄŻY

Badanie w kierunku kiły powinna obowiązkowo wykonać każda kobieta ciężarna lub planująca potomstwo - krętek blady jest bardzo niebezpieczny dla rozwijającego się płodu. Krętki przedostają się do organizmu dziecka przez łożysko, co może doprowadzić do obumarcia płodu lub wystapienia u niego poważnych wad rozwojowych.

Kiła – wszystko co musisz wiedzieć

  • Podstawową drogą zakażenia krętkiem bladym jest stosunek płciowy z osobą zakażoną, możliwe jest także zakażenie przez pocałunek (gdy u osoby chorej na kiłę zmiany chorobowe obecne są w jamie ustnej), za wyjątkowo rzadkie uznaje się zakażenia poprzez kontakt z przedmiotami dotykanymi wcześniej przez chorego.
  • Kiła to choroba, która może rozwijać się w organizmie przez lata. Wyróżnia się cztery jej stadia - kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną. Objawy kiły pierwotnej pojawiają się po ok. 2 tygodniach od zakażenia i zalicza się do nich powiększenie węzłów chłonnych i powstanie owrzodzeń w miejscach kontaktu z krętkiem bladym - dolegliwości te ustępują samoistnie po kilku dniach.
  • Objawy kiły wtórnej występują po ok. 2-3 miesiącach od momentu zakażenia i wśród nich wymienia się m.in. wysypkę na skórze dłoni i głowy, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy i gardła, pojawienie się kłykcin płaskich. Jeżeli dolegliwości te nie zostaną prawidłowo zdiagnozowane i leczone, kiła przechodzi w stan uśpienia (bakteria jednak cały czas egzystuje w organizmie).
  • Czwarte, najgroźniejsze stadium choroby to kiła późna, która może ujawnić się po kilku, a nawet kilkunastu latach od pierwotnego zakażenia. W tym etapie na skórze pojawiają się zmiany guzkowate (tzw. kilaki), choroba atakuje narządy takie jak wątroba, serce, czy kości, doprowadzając do ich uszkodzenia, czego konsekwencją jest nawet śmierć pacjenta.
  • Leczenie kiły opiera się na takich antybiotykach jak penicylina czy tetracykliny - w celu monitorowania postępów terapii chorzy powinny regularnie wykonywać badania kontrolne.
  • Aby zapobiec zakażeniu krętkiem bladym, należy unikać ryzykownych kontaktów seksualnych, używać prezerwatyw, a także dbać o odpowiednią higienę osobistą - zwłaszcza gdy istnieje możliwość kontaktu z przedmiotami, których dotykały osoby zakażone.

Co zyskujesz wykonując badanie w kierunku kiły?

uzyskanie informacji, czy rzeczywiście jesteś zakażony

Badanie w kierunku zakażenie krętkiem bladym pozwoli na uzyskanie informacji, czy rzeczywiście jesteś zakażony. Prawidłowa diagnoza to pierwszy krok do pokonania choroby - umożliwia bowiem szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Świadomość choroby ma ogromne znacznie

Świadomość choroby ma ogromne znacznie - zbagatelizowanie objawów kiły sprawia, że nie jest ona odpowiednio leczona i bardzo łatwo zarazić nią innych.

kiła wykryta wcześnie jest łatwa do wyleczenia

Kiła wykryta wcześnie jest łatwa do wyleczenia - dzięki odpowiedniej terapii unikniesz groźnych powikłań zdrowotnych, takich jak uszkodzenie układu nerwowego, krążenia, kostno-stawowego, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Badanie w kierunku kiły niesie ze sobą wiele korzyści

Badanie w kierunku kiły niesie ze sobą wiele korzyści dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę - w przypadku potwierdzenia infekcji w ciąży skuteczne leczenie antybiotykowe ochroni dziecko przed zakażeniem, dzięki czemu urodzi się ono zdrowe.

Jak anonimowo wykonać badanie w kierunku kiły?

Badanie genetyczne

Badanie w kierunku kiły można wykonać anonimowo, w bardzo prosty, wygodny i bezpieczny sposób - należy zamówić test przez naszą stronę internetową, a do wybranej przez Ciebie lokalizacji zostanie wysłany (drogą kurierską) specjalny zestaw do pobrania krwi włośniczkowej.

Próbka kwri

Zestaw ten składa się m.in. z dwóch probówek, do których pobierana jest krew włośniczkowa. Przed rozpoczęciem całego procesu, zalecane jest umycie dłoni w ciepłej wodzie, co usprawni pobór krwi poprzez zwiększenie jej wypływu. Po umyciu i dokładnym wytarciu dłoni należy zdezynfekować wybrany palec dołączonym do zestawu wacikiem (krew najlepiej pobierać z małego palca).

Nakłuwanie palca

Probówkę, do której krew włośniczkowa będzie pobierana, należy postawić na równej powierzchni. Następnie obecny w zestawie nakłuwacz należy mocno przyłożyć do opuszki wybranego palca, co spowoduje jego nakłucie. Pierwsza kropla krwi, która pojawi się po nakłuciu, powinna zostać usunięta, kolejne natomiast należy zbierać krawędzią probówki. Krew powinna być pobierana w pozycji stojącej - jej wypływ zwiększy się, jeżeli skierujemy dłoń ku dołowi i będziemy uciskać jej bok w kierunku małego palca.

Pobranie krwi

Krew należy pobierać do momentu osiągnięcia poziomu górnej czerwonej linii (jest to objętość ok. 500 μl). Po pobraniu odpowiedniej objętości krwi należy dokładnie zamknąć probówkę i jeszcze raz zdezynfekować miejsce nakłucia. Opisane powyżej czynności należy powtórzyć podczas przygotowywania drugiej próbki krwi - należy do tego wykorzystać dodatkowy nakłuwacz i dodatkową probówkę, a krew pobierać z drugiego małego palca.

Dostawa badania

Po przygotowaniu próbek krwi należy oddać je kurierowi (którego również zamawia się przez naszą stronę internetową) - dostarczy je on do laboratorium w Warszawie. Wynik badania w kierunku kiły zostanie udostępniony osobie badanej online, po ok. 1-3 dniach roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Pakiet DNA

Pakiet badań

Kiła

Cena badania:

49 zł