22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Toksoplazmoza - awidność

4.80
Ocena użytkowników: 4 ocen

Jest to badanie awidności przeciwciał IgG

Oznaczenie to pozwala stwierdzić, kiedy doszło do zakażenia Toxoplasma gondii

Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej

W ramach pakietu badamy:

  • awidność przeciwciał IgG swoistych dla Toxoplazma gondii

Badamy awidność przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii

  • Wynik badania wskazuje na czas, jaki upłynął od zakażenia Toxoplasma gondii. W przypadku aktualnej infekcji o ostrym przebiegu wynik wynosi poniżej 40%, zaś powyżej 40% odpowiada zakażeniu trwającemu powyżej 20 tygodni

Badamy obecność:

  • TOKSOPLAZMOZY - toksoplazmoza jest powszechną chorobą odzwierzęcą wywoływaną Toxoplasma gondii. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet ciężarnych, ponieważ prowadzi do zarażenia płodu i występowania toksoplazmy wrodzonej u noworodków

Toxoplasma gondii – pasożyt groźny dla zdrowia płodu

  • Toxoplasma gondii jest pasożytem, którego podstawowym rezerwuarem są koty. Człowiek zaraża się w wyniku kontaktu z kotami, a przede wszystkim poprzez spożycie pokarmu skażonego kałem kotów i kontakt ze skażoną ziemią. Również niebezpieczne może być spożycie częściowo surowego mięsa np. baraniego bądź wieprzowego.
  • Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o obniżonej odporności, czyli np. zakażeni HIV, w trakcie leczenia immunosupresyjnego (m.in. chemioterapia, po przeszczepach). Pasożyt jest jednak najbardziej niebezpieczny dla płodu – do zakażenia dochodzi od matki. Toksoplazmoza wrodzona może przyczyniać się do poronień, obumarcia płodu bądź poważnych następstw rozwojowych u dziecka.
  • W wyniku zakażenia w pierwszej kolejności wytwarzane są przeciwciala IgM i IgA, które wskazują na ostrą fazę choroby, a następnie przeciwciała IgG, które świadczą jedynie o długotrwałym zakażeniu. Z czasem dochodzi jednak do wyspecjalizowania przeciwciał IgG, dzięki czemu lepiej wiążą się z obcymi antygenami. Badanie awidności IgG pozwala określić, w jakim stopniu doszło do zwiększenia specyficzności przeciwciał, a w związku z tym awidność wskazuje na czas trwania zakażenia.

Toksoplazmoza - awidność


93.00 na stronie
105.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce