Toksoplazmoza - awidność
Badanie krwi

Toksoplazmoza - awidność

 • Oznaczenie pozwala stwierdzić, kiedy doszło do zakażenia Toxoplasma gondii
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka Sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Awidność przeciwciał IgG swoistych dla Toxoplazma gondii

Cena badania:

73 zł
79,9 zł
Technologia badania:
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

TOKSOPLAZMOZA

 • Toksoplazmoza jest powszechną chorobą odzwierzęcą wywoływaną Toxoplasma gondii.
 • Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet ciężarnych, ponieważ prowadzi do zarażenia płodu i występowania toksoplazmy wrodzonej u noworodków.

W ramach tego pakietu badamy:

Awidność przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii

Wynik badania wskazuje na czas, jaki upłynął od zakażenia Toxoplasma gondii. W przypadku aktualnej infekcji o ostrym przebiegu wynik wynosi poniżej 40%, zaś powyżej 40% odpowiada zakażeniu trwającemu powyżej 20 tygodni.

Kiedy warto zbadać się w kierunku Toxoplasma gondii?

PODEJRZENIE TOKSOPLAZMOZY

PODEJRZENIE TOKSOPLAZMOZY

Badania w kierunku toksoplazmozy powinny wykonać osoby z objawami choroby oraz w przypadku osobnego stwierdzenia podwyższonego poziomu przeciwciał IgG w kierunku tego pasożyta – badanie awidności umożliwia dokładniejszą diagnostykę. Do objawów należą: znaczne powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zapalenia narządów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego.

PLANOWANIE CIĄŻY

PLANOWANIE CIĄŻY

Badania w kierunku Toxoplasma gondii zalecane są w przypadku każdej kobiety, która planuje ciążę, w celu wyleczenia jeszcze przed ciążą, aby zapobiec zakażeniu płodu.

KONTROLA CIĄŻY

KONTROLA CIĄŻY

Badanie to należy wykonywać regularnie w czasie ciąży, gdyż w zależności od momentu zakażenia (na co wskazuje awidność) stosuje się mniej lub bardziej intensywną terapię.

MOŻLIWOŚĆ ZARAŻENIA SIĘ OD ZWIERZĘCIA

MOŻLIWOŚĆ ZARAŻENIA SIĘ OD ZWIERZĘCIA

Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z kotem domowym i innymi kotowatymi, w których organizmach zachodzi rozwój płciowy pasożyta.

Toxoplasma gondii – pasożyt groźny dla zdrowia płodu

 • Toxoplasma gondii jest pasożytem, którego podstawowym rezerwuarem są koty. Człowiek zaraża się w wyniku kontaktu z kotami, a przede wszystkim poprzez spożycie pokarmu skażonego kałem kotów i kontakt ze skażoną ziemią. Również niebezpieczne może być spożycie częściowo surowego mięsa np. baraniego bądź wieprzowego.
 • Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o obniżonej odporności, czyli np. zakażeni HIV, w trakcie leczenia immunosupresyjnego (m.in. Chemioterapia, po przeszczepach). Pasożyt jest jednak najbardziej niebezpieczny dla płodu – do zakażenia dochodzi od matki. Toksoplazmoza wrodzona może przyczyniać się do poronień, obumarcia płodu bądź poważnych następstw rozwojowych u dziecka.
 • W wyniku zakażenia w pierwszej kolejności wytwarzane są przeciwciala IgM i IgA, które wskazują na ostrą fazę choroby, a następnie przeciwciała IgG, które świadczą jedynie o długotrwałym zakażeniu. Z czasem dochodzi jednak do wyspecjalizowania przeciwciał IgG, dzięki czemu lepiej wiążą się z obcymi antygenami. Badanie awidności IgG pozwala określić, w jakim stopniu doszło do zwiększenia specyficzności przeciwciał, a w związku z tym awidność wskazuje na czas trwania zakażenia.

Dlaczego warto się przebadać?

Właściwa terapia

Awidność IgG przeciwko Toxoplasma gondii pozwala dostosować odpowiednie leczenie przeciw toksoplazmozie oraz zapobiec zakażeniu płodu.

W jaki sposób należy wykonać badanie?

 • Żeby wykonać badanie, konieczne jest dokonanie zakupu badania awidności na naszej stronie, co umożliwia otrzymanie kodu badania.
 • Kod badania okazuje się w jednym z wielu naszych punktów pobrań – uprawnia on do wykonania pobrania krwi.
 • Do punktu pobrań należy przyjść w godzinach otwarcia – nie trzeba się wcześniej umawiać ani być na czczo.
 • Wynik uzyskuje się bezpośrednio w punkcie pobrań lub korzystając ze strony internetowej laboratorium.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Toksoplazmoza - awidność

Cena badania:

73 zł
79,9 zł