Badanie materiału z poronienia – określenie płci płodu
Profilaktyczne badania genetyczne

Badanie materiału z poronienia – określenie płci płodu

 • Badanie wykonywane w przypadku poronienia, kiedy nie jest możliwe określenie płci płodu bez przeprowadzenia diagnostyki genetycznej
 • Ustalenie płci jest ważne m.in. dla celów urzędowych - pozwala na nadanie dziecku imienia, uzyskanie zasiłku pogrzebowego czy skorzystanie z urlopu macierzyńskiego
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

płeć płodu

Cena badania:

420 zł

549 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
Kosmówka 10 dni, bloczek 21 dni
Poronienie samoistne

PORONIENIE SAMOISTNE

 • Poronienie samoistne to przedwczesne ukończenie ciąży z przyczyn naturalnych (przed 22. tygodniem trwania ciąży)
 • Statystyki wskazują, że około 15% wszystkich ciąż kończy się właśnie poronieniem, a przyczyn może być bardzo wiele
 • W ustaleniu przyczyny poronienia i określeniu płci płodu bardzo przydatne są badania genetyczne

W ramach tego pakietu badamy:

Płeć płodu

Płeć płodu określana jest przy pomocy badania genetycznego wykonywanego metodą QF-PCR

Kiedy warto wykonać badanie materiału z poronienia pod kątem płci płodu?

Ustalenie płci płodu

CHĘĆ / POTRZEBA OKREŚLENIA PŁCI PŁODU

Badanie przeznaczone jest dla wszystkich osób, które doświadczyły poronienia i chcą uzyskać informacje o płci swojego dziecka

Co zyskujesz dzięki przeprowadzeniu badania?

Urząd

Wykonanie badania pozwala na poznanie płci swojego dziecka – to z kolei umożliwia zarejestrowanie go w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zasiłku pogrzebowego (który wynosi 4000 złotych) oraz skorzystanie z urlopu macierzyńskiego (wynosi on 56 dni)

Badanie genetyczne materiału z poronienia a określenie płci płodu

 • Poronienia samoistne to spontaniczna utrata ciąży przed dwudziestym drugim tygodniem – przyczyn poronienia może być wiele, a często dokładne ich określenie jest bardzo trudne. Zalicza się do nich m.in. obecność u płodu zaburzeń chromosomowych, zaburzenia w materiale genetycznym rodziców, przewlekły stres, choroby zakaźne, niedobór progesteronu, stosowanie niektórych leków, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.
 • W diagnostyce przyczyn poronienia z powodzeniem stosowane są badania genetyczne - wykonanie tych testów jest również kluczowe w określeniu płci dziecka, jeżeli nie jest możliwe ustalenie jej przy pomocy innych metod. Określenie płci dziecka jest bardzo ważne m.in. dla celów urzędowych.
 • Badanie genetyczne materiału z poronienia w kierunku płci płodu polega na analizie chromosomów X i Y przy pomocy metody QF-PCR – metoda ta oparta jest na analizie obecnych na chromosomach markerów STR.
 • Aby wykonać test, niezbędne jest dostarczenie do laboratorium materiału poronnego – rekomendowany materiał do badania do kosmówka zawieszona w soli fizjologicznej lub utrwalona w formalinie / parafinie (bloczek parafinowy).
 • Badanie pozwala na określenie płci płodu z niemal 100% pewnością.

W jaki sposób przygotować materiał konieczny do wykonania testu?

 • Rekomendowany materiał do badania to kosmówka zawieszona w soli fizjologicznej - kosmówkę należy pobrać do jałowego pojemnika i zalać solą fizjologiczną.
 • Jeżeli do poronienia doszło w szpitalu ➜ materiał do badania pobiera lekarz podczas zabiegu oczyszczania jamy macicy.
 • Jeżeli do poronienia doszło w domu ➜ materiał należy pobrać samodzielnie, zabezpieczając go w pojemniku z solą fizjologiczną.
 • Innym materiałem do analizy może być materiał po badaniu histopatologicznym – tzw. bloczki parafinowe (fragmenty kosmówki utrwalone w parafinie). Bloczki te należy pozyskać z pracowni, w której wykonane zostało badanie histopatologiczne.

Jak wykonywane jest badanie materiału z poronienia pozwalające na ustalenie płci płodu?

 • Aby wykonać badanie materiału z poronienia pod kątem płci płodu, należy najpierw zamówić je przez internet, po czym do klienta zostanie dostarczony unikalny numer badania.
 • W ciągu 2 dni roboczych od zamówienia dostarczymy pod wskazany adres zestaw do przygotowania materiału. W zestaw ten można zaopatrzyć się również we własnym zakresie – wystarczy zakupić jałowy pojemnik na mocz oraz jałową sól fizjologiczną (0,9% NaCl), co dostępne jest w każdej aptece.
 • Rekomendowany materiał do analizy to kosmówka zawieszona w soli fizjologicznej. Innym materiałem do badania mogą być tzw. bloczki parafinowe, czyli fragmenty kosmówki utrwalone w parafinie.
 • Odpowiednio przygotowany materiał należy dostarczyć do dowolnego punktu pobrań, z około czterystu dostępnych w całej Polsce - wystarczy zgłosić się do niego w godzinach otwarcia wraz z pobranym materiałem, numerem badania oraz wypełnioną dokumentacją (formularze niezbędne do wypełnienia dostarczane są w zestawie lub droga mailową).
 • Wynik badania można odebrać w punkcie pobrań lub przez stronę internetową laboratorium.

Punkty pobrań

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Badanie materiału z poronienia – określenie płci płodu

Badanie wykonywane w przypadku poronienia, kiedy nie jest możliwe określenie płci płodu bez przeprowadzenia diagnostyki genetycznej

Cena badania:

420 zł

549 zł