22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Łuszczyca – badanie HLA-Cw6

4.20
Ocena użytkowników: 31 ocen

To badanie genetyczne polega na identyfikacji genu HLA-Cw6

Test ten przydatny jest m.in. w różnicowaniu postaci łuszczycy czy odróżnianiu łuszczycowego zapalenia stawów od RZS

Badanie warto wykonać w diagnostyce łuszczycy, w przypadku obecności wątpliwości diagnostycznych czy sprawdzenia odpowiedzi na leczenie biologiczne.

W ramach pakietu badamy:

  • obecność genu HLA-Cw6

Badane geny:

  • Obecność antygenu HLA-Cw6 - jego identyfikacja jest pomocna w różnicowaniu postaci łuszczycy, w odróżnieniu łuszczycowego zapalenia stawów od innych chorób autoimmunologicznych czy w prognozowaniu odpowiedzi na leczenie

Badamy ryzyko:

  • ŁUSZCZYCY - łuszczyca to przewlekłe i nawrotowe schorzenie skóry i stawów, dotyczące ok. 2% polskiej populacji. HLA-Cw6 to podstawowy czynnik genetyczny wiązany z łuszczycą. 

HLA-Cw6 a łuszczyca

  • Łuszczyca to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, zaliczana do schorzeń autoimmunologicznych. Ma ona charakter dziedziczny.
  • Badania wskazują, że gdy jedno z rodziców choruje na łuszczycę, istnieje 25% ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka. Jeśli oboje rodziców choruje na łuszczycę, ryzyko jej rozwoju u dziecka wynosi już 70%. Natomiast jeśli u dziecka potwierdzono łuszczycę, prawdopodobieństwo zachorowania w przypadku rodzeństwa tego dziecka szacowane jest na 20%.
  • Podstawowy czynnik genetyczny wiązany z łuszczycą to HLA-Cw6. Jego obecność uznawana jest za kryterium dla podziału łuszczycy na dwa typy: łuszczycę zwykłą typu I (gen obecny u ponad 80% chorych) lub łuszczycę typu II (gen raczej nieobecny – występuje u 15% chorych). U osób z HLA-Cw6 choroba rozwija się w młodszym wieku (przed 30. rokiem życia) i ma bardziej agresywny przebieg.
  • Poza różnicowaniem postaci łuszczycy, identyfikacja HLA-Cw6 jest pomocna w różnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Obecność HLA-Cw6 jest również markerem silniejszej odpowiedzi na leczenie biologiczne.

Łuszczyca – badanie HLA-Cw6


336.00 na stronie
399.00 w placówce
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce