Łuszczyca – badanie HLA-Cw6
Profilaktyczne badania genetyczne

Łuszczyca – badanie HLA-Cw6

 • Badanie polega na identyfikacji genu HLA-Cw6
 • Test ten przydatny jest m.in. w różnicowaniu postaci łuszczycy czy odróżnianiu łuszczycowego zapalenia stawów od RZS
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

obecność genu HLA-Cw6

Cena badania:

300 zł
349 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 11 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

ŁUSZCZYCA

 • Łuszczyca to przewlekłe i nawrotowe schorzenie skóry i stawów, dotyczące ok. 2% polskiej populacji.
 • HLA-Cw6 to podstawowy czynnik genetyczny wiązany z łuszczycą.

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność antygenu HLA-Cw6

Jego identyfikacja jest pomocna w różnicowaniu postaci łuszczycy, w odróżnieniu łuszczycowego zapalenia stawów od innych chorób autoimmunologicznych czy w prognozowaniu odpowiedzi na leczenie

Co jest wskazaniem do wykonania badania?

PODEJRZENIE ŁUSZCZYCY / WYSTĘPUJĄCA ŁUSZCZYCA

PODEJRZENIE ŁUSZCZYCY / WYSTĘPUJĄCA ŁUSZCZYCA

Test powinny wykonać osoby, u których łuszczyca jest podejrzewana lub te, u których już potwierdzono jej występowanie w celu odróżnienia łuszczycy typu I od łuszczycy typu II.

ŁUSZCZYCA U CZŁONKÓW BLISKIEJ RODZINY

ŁUSZCZYCA U CZŁONKÓW BLISKIEJ RODZINY

Jeżeli łuszczyca występuje u członków bliskiej rodziny, warto wykonać badanie w celu oceny własnego ryzyka zachorowania.

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

Test warto wykonać w celu odróżnienia łuszczycowego zapalenia stawów od innych chorób autoimmunologicznych – reumatoidalnego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

CHEĆ OCENY ODPOWIEDZI NA LECZENIE BIOLOGICZNE

CHEĆ OCENY ODPOWIEDZI NA LECZENIE BIOLOGICZNE

HLA-Cw6 stanowi orientacyjny marker silniejszej odpowiedzi na terapię biologiczną.

HLA-Cw6 a łuszczyca

 • Łuszczyca to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, zaliczana do schorzeń autoimmunologicznych. Ma ona charakter dziedziczny.
 • Badania wskazują, że gdy jedno z rodziców choruje na łuszczycę, istnieje 25% ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka. Jeśli oboje rodziców choruje na łuszczycę, ryzyko jej rozwoju u dziecka wynosi już 70%. Natomiast jeśli u dziecka potwierdzono łuszczycę, prawdopodobieństwo zachorowania w przypadku rodzeństwa tego dziecka szacowane jest na 20%.
 • Podstawowy czynnik genetyczny wiązany z łuszczycą to HLA-Cw6. Jego obecność uznawana jest za kryterium dla podziału łuszczycy na dwa typy: łuszczycę zwykłą typu I (gen obecny u ponad 80% chorych) lub łuszczycę typu II (gen raczej nieobecny – występuje u 15% chorych). U osób z HLA-Cw6 choroba rozwija się w młodszym wieku (przed 30. rokiem życia) i ma bardziej agresywny przebieg.
 • Poza różnicowaniem postaci łuszczycy, identyfikacja HLA-Cw6 jest pomocna w różnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Obecność HLA-Cw6 jest również markerem silniejszej odpowiedzi na leczenie biologiczne.

Co zyskujesz wykonując test?

Stan zdrowia

Dzięki badaniu dowiesz się, czy obecny jest u Ciebie gen HLA-Cw6. Jego obecność świadczy o predyspozycji genetycznej do łuszczycy.

Lekarz konsultacja

Badanie przyczyni się do postawienia odpowiedniej diagnozy, do określenia typu występującej u nas choroby. Wynik testu będzie również przydatny w różnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od innych schorzeń, a także pozwoli na prognozowanie odpowiedzi na leczenie.

Jak wykonasz badanie?

 • Aby wykonać badanie, należy zamówić test przez internet – niezwłocznie po opłaceniu testu, klient otrzymuje wiadomości SMS i e-mail zawierające numer zamówionego badania.
 • Z numerem tym należy zgłosić się dowolnego punktu pobrań w godzinach otwarcia (bez dodatkowego umawiania się na wizytę) – po podaniu numeru badania pracownikowi punktu, od osoby badanej zostanie pobrana próbka krwi żylnej. Do poboru krwi nie trzeba być na czczo.
 • Gotowy wynik analizy klient pobiera przez internet (stronę internetową laboratorium) lub odbiera w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Łuszczyca – badanie HLA-Cw6

Cena badania:

300 zł
349 zł