22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Test Polycheck – pakiet badań na alergię na roztocza kurzu domowego (6 alergenów)

4.00
Ocena użytkowników: 12 ocen

Test pozwala na kompleksową, molekularną diagnostykę alergii na roztocza kurzu domowego. Test pomocny jest również w ustaleniu, czy odczulanie będzie skuteczne w naszym przypadku.

Test przydatny jest także w różnicowaniu alergii pierwotnej oraz możliwych reakcji krzyżowych.

W teście oceniane są pełne ekstrakty alergenowe roztoczy kurzu domowego: D. pteronyssinus i D. farinae, a także alergeny molekularne - rDer p 1, rDer p 2, rDer p 10, rDer p 23.

Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej i nie stanowi dla osoby badanej żadnego zagrożenia.

W ramach pakietu badamy obecność alergii na:

 • roztocza kurzu domowego

Badamy poziom przeciwciał IgE specyficznych dla 6 alergenów

 • Badanie wykonywane jest z pobranej od Pacjenta próbki krwi. Do pobrania krwi Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. 
 • W ramach testu oceniane jest stężenie przeciwciał IgE swoistych dla ekstraktów alergenowych roztoczy kurzu domowego: D. pteronyssinus i D. farinae oraz dla czterach alergenów molekularnych - rDer p 1, rDer p 2, rDer p 10, rDer p 23.

Alergie na roztocza kurzu domowego - na czym polega badanie krwi w tym kierunku?

 • Alergie występują wtedy, gdy nasz układ immunologiczny reaguje niewłaściwie na występujące w środowisku alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego. W przebiegu alergii, układ immunologiczny produkuje przeciwciała IgE specyficzne dla uczulającego alergenu.
 • Po połączeniu się przeciwciał IgE z alergenem dochodzi do wydzielenia mediatorów pozapalnych, odpowiedzialnych za występowanie dolegliwości.
 • U osób cierpiących na alergię mogą pojawiać się bardzo różne objawy, takie jak katar, kaszel, pokrzywka, wysypka, łzawienie oczu, bóle brzucha, opuchlizna czy bóle głowy.
 • Uczulenia na roztocza kurzu domowego są często wystepującym typem alergii. W jej przebiegu najsilniejsze objawy wystepują w okresie jesienno-zimowym.
 • Badania krwi są jedną z metod wykorzystywanych w diagnostyce alergii. Badania te polegają na pomiarze poziomu przeciwciał IgE specyficznych dla danego alergenu. Są one całkowicie bezpieczne dla Pacjenta i nie wymagają jego wcześniejszego specjalnego przygotowania.
 • Oferowany przez nas test alergiczny Polycheck pozwala na ustalenie, który konkretnie komponent molekularny alergenu wywołuje uczulenie. 
 • W ramach testu oceniane jest stężenie we krwi przeciwciał specyficznych dla pełnych ekstraktów alergenowych roztoczy kurzu domowego: D. pteronyssinus i D. farinae oraz alergenów molekularnych - rDer p 1, rDer p 2, rDer p 10, rDer p 23.
 • Der p 1 (proteinaza cysteinowa, endopeptydaza) oraz Der p 2 to główne alergeny środkowoeuropejskiego roztocza kurzu domowego D. pteronyssinus.
 • Oznaczenie przeciwciał specyficznych dla tych cząsteczek jest kluczowe dla wdrożenia odczulania. Jeśli reaktywność IgE w stosunku do jednej z tych cząsteczek nie występuje, nie należy wprowadzać odczulania pełnymi ekstraktami alergenów (odczulanie doprowadzi w tym przypadku do dodatkowego uczulenia).
 • Der p 10 (tropomiozyna) to białko o wysoce konserwatywnej sekwencji, co skutkuje wysokim poziomem reaktywności krzyżowej z tropomiozyną bezkręgowców i skorupiaków. Jest odpowiedzialna za reakcje uczuleniowe na alergeny bezkręgowców, które wnikają drogą pokarmową lub oddechową.
 • Der p 23 to trzeci po Der p 1 i Der p 2, główny alergen roztoczy, obecny przede wszystkim w odchodach. Klinicznie cząsteczka ta wiązana jest z występowaniem astmy u osób z alergią na roztocza kurzu domowego. Ze względu na swoją wysoką alergenność, cząsteczka Der p 23 powinna być uwzględniana w swoistej immunoterapii.

Test Polycheck – pakiet badań na alergię na roztocza kurzu domowego (6 alergenów)


256.00 na stronie
279.00 w placówce
Technologia badania:
Immunoblot
Czas oczekiwania na wynik:
do 16 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce