Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Nowotwory

Poradnik dla zdrowia


Poradnik

KWI 3, 2024

Kacheksja nowotworowa — co to? Objawy, mechanizm, żywienie, leczenie

Kacheksja nowotworowa, zwana także zespołem CAC (cancer anorexia/cachexia syndrome), jest to zespół objawów charakteryzujący się poważną, długotrwałą, niezamierzoną i postępującą utratą masy ciała, który w małym stopniu odpowiada na konwencjonalne leczenie żywieniowe i może być związany z anoreksją, astenią i odczuwaniem wczesnej sytości. Występuje on nawet u ponad 75% pacjentów w różnych stadiach choroby.
Czytaj dalej
Poradnik

MAR 22, 2024

Rak rdzeniasty tarczycy — co to jest? Objawy, diagnostyka, rokowanie i leczenie

Rak rdzeniasty tarczycy jest to rzadko występujący nowotwór wywodzący się z komórek okołopęcherzykowych C. W około 25% przypadków występuje rodzinnie jako składowa zespołu mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 (MEN 2). Rodzinne postacie nowotworu są związane z aktywującą mutacją protoonkogenu RET w linii komórek germinalnych. Dziedziczenie jest autosomalne dominujące, ryzyko wystąpienia nowotworu u krewnych pierwszego stopnia wynosi 50%

Czytaj dalej
Poradnik

MAR 5, 2024

Przeszczep szpiku kostnego - wskazania, ryzyko, procedura, kto może zostać dawcą?

Przeszczep szpiku kostnego to jedna z podstawowych metod leczenia białaczek, czyli złośliwych nowotworów układu krwiotwórczego. Jego podstawowym celem jest odtworzenie uprzednio zajętego przez chorobę i zniszczonego przez terapię szpiku pacjenta. Sprawdź, co wiesz o przeszczepach szpiku?
Czytaj dalej
Poradnik

LUT 9, 2024

Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) — co to jest? Czym są chłoniaki, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Chłoniak Hodgkina ( ziarnica złośliwa) jest jednym z częściej występujących chłoniaków – co roku rozpoznaje się w Polsce ponad 700 nowych zachorowań, zwykle u osób w wieku 25–30 lat. Rokowanie jest dobre, a w przypadku niskiego stopnia zaawansowania leczenie można ograniczyć do krótkiej chemioterapii i radioterapii miejsc pierwotnie zmienionych. Sprawdź, czym charakteryzują się objawy choroby, jak wygląda diagnostyka i leczenie.

Czytaj dalej
Poradnik

LUT 6, 2024

Amyloidoza – przyczyny i podział, objawy, diagnoza i leczenie

Amyloidoza jest rzadką chorobą powstającą w wyniku odkładania się w organizmie amyloidu prowadzącego do postępujących uszkodzeń wielonarządowych. Amyloid to nieprawidłowa substancja białkowa o charakterze patologicznym – tworzą ją pozakomórkowe złogi nierozpuszczalnych białek włókienkowych. Odkładające się w organizmie złogi amyloidu zaburzają prawidłową funkcję tkanek i narządów, powodując szereg objawów i prowadząc do postępującego uszkodzenia wielonarządowego. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka powstania Amyloidozy, jak rozpoznać chorobę, oraz jak wygląda leczenie i diagnostyka.
Czytaj dalej
Poradnik

STY 16, 2024

Siatkówczak — co to jest? Przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Siatkówczak jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z pierwotnych komórek fotoreceptorowych siatkówki. Jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie. W przypadku siatkówczaka rokowania mogą być bardzo różne. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania.
Sprawdź jak rozpoznać siatkówczaka? Jakie są pierwsze objawy i co możemy zrobić, aby zapobiec postępowaniu choroby?
Czytaj dalej
Poradnik

GRU 1, 2023

Port naczyniowy - czym jest, jak działa, jak wygląda zabieg wszczepienia, wskazania i przeciwwskazania, oraz użytkowanie portu naczyniowego?

Chemioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów złośliwych.
Proces leczenia bywa dla pacjentów długi i nieprzyjemny.
Dzięki implantacji (wszczepieniu) portu naczyniowego do podawania chemioterapii
można zwiększyć komfort pacjenta podczas leczenia onkologicznego.
Sprawdź, jakie jest zastosowanie portu naczyniowego, jakie są plusy oraz wskazania i przeciwwskazania do wszczepiania portu.
Czytaj dalej
Poradnik

LIS 23, 2023

Rak pęcherzyka żółciowego — objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak pęcherzyka żółciowego dotyczy zwykle kobiet po 50. roku życia, z kamicą pęcherzyka lub przewlekłymi stanami zapalnymi. Charakterystyczne jest to, że nowotwór ten występuje 
50 razy częściej u pacjentów z kamicą żółciową w porównaniu z populacją bez złogów i stanów zapalnych pęcherzyka. Zachorowanie na raka pęcherzyka żółciowego stale rośnie.

Czytaj dalej
Poradnik

LIS 7, 2023

Nowotwór prostaty - co to, objawy, diagnostyka, leczenie

Rak prostaty to częsty problem, który spotyka mężczyzn.
Jest to nowotwór, który często nie daje objawów.
Warto stosować badania diagnostyczne, które pozwolą na wczesne wykrycie choroby.
Ze względu na skalę problemu oraz ilość opcji terapeutycznych wdrażane są nowe, innowacyjne metody leczenia dające szanse na pełne lub częściowe wyleczenie choroby.
Sprawdź, czym jest nowotwór prostaty, jakie są objawy choroby, jak zapobiegać i jak leczyć raka prostaty.

Czytaj dalej
Poradnik

PAŹ 19, 2023

Odleżyny - stopnie, przyczyny, maści

Odleżyny to powszechny problem mimo znacznego postępu medycyny. Na rozwój odleżyn głównie narażone są osoby przewlekle unieruchomione.  Odleżyny dzielimy na stopnie zaawansowania, na wczesnych etapach istnieje możliwość powstrzymania rozwoju choroby.
Profilaktyka oraz indywidualnie dobrane do stanu pacjenta działania i zabiegi pomogą ograniczyć ryzyko powstania odleżyn.
Musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę, regularną zmianę pozycji, odpowiednią bawełnianą bieliznę pościelową, oraz osobistą. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka powstania odleżyn, jak skutecznie leczyć, oraz zapobiegać rozwojowi choroby.
Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic