Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Ciąża i Macierzyństwo

Poradnik dla zdrowia


Poradnik

LUT 14, 2024

Meningokoki — co to takiego? Objawy, leczenie, rola szczepień, rokowania

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) jest groźnym zakażeniem bakteryjnym, które często prowadzi do trwałego kalectwa lub zgonu. Sprawdź, co wiesz na temat meningokoków.
Jak chronić dzieci przed zachorowaniem na meningokoki?

Czytaj dalej
Poradnik

STY 24, 2024

Choroba Fabry’ego — co to jest? Objawy diagnostyka, leczenie

Choroba Fabry'ego to rzadkie schorzenie genetyczne, które występuje u 50-100 osób w Polsce. Spowodowana jest niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy (alfa-GAL), który jest odpowiedzialny za rozkład niektórych substancji lipidowych w organizmie człowieka. Jego niedobór przyczynia się do nagromadzenia w tkankach (układu nerwowego i krwionośnego) nierozłożonych substancji tłuszczowych (głównie chodzi o globotriaozylo-ceramidy, GL-3 lub GB3), które uszkadzają m.in. naczynia krwionośne, serce, nerki i mózg. Czym jest choroba Fabry'ego? Jakie są jej objawy? W jaki sposób przebiega rozpoznanie i leczenie tego schorzenia?
Czytaj dalej
Poradnik

STY 16, 2024

Siatkówczak — co to jest? Przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Siatkówczak jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z pierwotnych komórek fotoreceptorowych siatkówki. Jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie. W przypadku siatkówczaka rokowania mogą być bardzo różne. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania.
Sprawdź jak rozpoznać siatkówczaka? Jakie są pierwsze objawy i co możemy zrobić, aby zapobiec postępowaniu choroby?
Czytaj dalej
Poradnik

GRU 15, 2023

Zespół Di George'a — czym jest, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie?

 Zespół Di George’a występuje przeciętnie u jednego dziecka na 3000–5000 dzieci. Jest to wrodzone zaburzenie charakteryzujące się występowaniem dysmorfi i twarzy, wady serca, niedorozwojem grasicy, rozszczepem podniebienia, niedoczynnością gruczołów przytarczycznych i zaburzeniami psychiatrycznymi.

Czytaj dalej
Poradnik

PAŹ 17, 2023

Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie

Rozwój diagnostyki obrazowej i dostępność usg. przezpochwowego, pozwoliła na znaczne obniżenie śmiertelności kobiet z powodu ciąż pozamacicznych (ektopowych). Choć śmiertelność spada, ogólna liczba przypadków ciąż pozamacicznych wzrasta. Odpowiedzialność za ów fakt przypisuje się m.in. technikom wspomaganego rozrodu i stosowanym metodom antykoncepcyjnym. Ciąża pozamaciczna wykryta zbyt późno stanowi poważne zagrożenie dla płodności kobiety. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka i objawy ciąży pozamacicznej, jak ją rozpoznać oraz jak wygląda leczenie. 
Czytaj dalej
Poradnik

PAŹ 13, 2023

Zespół Marfana - objawy, na czym polega test kciuka?

Długie i szczupłe kończyny, hiperelastyczne stawy, charakterystyczny wygląd twarzy i wysoki wzrost - to jedynie widoczne gołym okiem, powierzchowne przejawy rzadkiego schorzenia genetycznego jakim jest zespół Marfana. Mimo tych widocznych objawów, wciąż zdarzają się pacjenci, którzy otrzymują diagnozę zespołu Marfana w dorosłości, często przy okazji zabiegów związanych z innymi chorobami. Sprawdź, czym jest, jak się objawia zespół Marfana oraz jak należy postępować w przypadku diagnozy. 
Czytaj dalej
Poradnik

PAŹ 2, 2023

Badanie nasienia (seminogram) - jak się przygotować i na czym polega badanie nasienia?

Mimo rosnących problemów z płodnością wśród par, ponad 90% mężczyzn w wieku reprodukcyjnym w Polsce nigdy nie wykonało badania nasienia (seminogramu). Choć jest to rutynowe badanie, które może pomóc ustalić przyczynę trudności z poczęciem dziecka i ocenić potencjał prokreacyjny mężczyzny, panowie sięgają po nie niezwykle rzadko. Wiąże się to zapewne z kłopotliwą i krępującą formą pobrania i dostarczenia materiału. Seminogram jest jednak podstawowym badaniem weryfikującym płodność mężczyzny, a odpowiednio zaplanowane pozwala przeprowadzić test w najmniej kłopotliwy dla pacjenta sposób.  
Czytaj dalej
Poradnik

WRZ 8, 2023

Giardioza — przyczyny, objawy, leczenie

Giardioza jest jedną z najczęstszych na świecie przyczyn występowania biegunki, a zakażenia dużo częściej dotykają małe dzieci. Zakażenie wiąże się nie tylko z dokuczliwymi objawami, ale długo nierozpoznane i nieleczone może prowadzić nawet do anemii, niedożywienia czy opóźnionego rozwoju fizycznego dziecka. Sprawdź, jakie objawy występują w giardiozie, jakie inne choroby może przypominać, oraz jakie badania wykonać. 
Czytaj dalej
Poradnik

LIP 27, 2023

ADHD - objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie radzić z ADHD?

ADHD to powszechne zaburzenie rozwojowe, które może mieć znaczący wpływ na życie i rozwój dziecka i jego rodziny. Choć natężenie objawów ADHD często zmniejsza się z wiekiem, trzeba pamiętać, że może mieć także znaczący wpływ na życie dorosłego. Czy wiesz jak radzić sobie z ADHD w dorosłym życiu? Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Przeczytaj artykuł i poznaj objawy, przyczyny i leczenie ADHD u dzieci i u dorosłych.
Czytaj dalej
Poradnik

LIP 14, 2023

Zespół Angelmana — objawy, dziedziczenie, diagnoza i terapia

Zespół Angelmana (AS), to rzadka choroba neurogenetyczna, której istotą są poważne zaburzenia rozwojowe. Oprócz niepełnosprawności intelektualnej i zaburzeń ruchowych, dla choroby charakterystyczne są specyficzne cechy wyglądu i zachowania, które przyczyniły się do nazywania schorzenia "chorobą szczęśliwej kukiełki". Zespół Angelmana to nieuleczalna choroba, jednak wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie wczesnej terapii i stymulacji, dzięki której osoba z AS ma szansę na najlepszy możliwy dla niej rozwój.
Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic