Opryszczka narządów płciowych HSV - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

środa 09:19 - 02.03.2016
Opryszczka narządów płciowych HSV - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Opryszczka narządów płciowych to jedna z najbardziej powszechnych chorób wenerycznych w Polsce i na świecie, przyczyną jej rozwoju jest zakażenie wirusem HSV. Szacuje się, że nosicielstwo tego wirusa dotyczy aż 9% naszego społeczeństwa - ze względu na często bezobjawowy przebieg, w wielu przypadkach choroba pozostaje niewykryta i tym samym może prowadzić do poważnych powikłań.

Opryszczka narządów płciowych - przyczyny i przebieg infekcji

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna, czyli przenoszona poprzez kontakty seksualne - zarówno waginalne, oralne, jak i analne. Wywołują ją wirusy: HSV-2 (w większości przypadków) oraz HSV-1 (wywołuje głównie opryszczkę wargową). Ryzyko infekcji jest większe w przypadku kobiet w porównaniu do mężczyzn ze względu na większą powierzchnię błon śluzowych - ryzyko transmisji wirusa na kobietę przez zakażonego partnera wynosi ok. 30%, natomiast z zakażonej partnerki na mężczyznę - 5%. Większe prawdopodobieństwo infekcji dotyczy osób aktywnych seksualnie, posiadających wielu partnerów seksualnych czy chorujących na inne schorzenia przenoszone drogą płciową.

Choroba może przebiegać bezobjawowo - jeżeli pojawiają się jakieś dolegliwości, to występują one zazwyczaj w ciągu 3-7 dni od momentu zakażenia, zalicza się do nich uczucie swędzenia lub mrowienia w pobliżu narządów płciowych oraz pojawianie się bolesnych pęcherzyków, które pękają po kilku dniach i przekształcają się w bolesne owrzodzenia. U kobiet, pęcherzyki te występują najczęściej na wargach sromowych, kroczu, wewnętrznej powierzchni ud, pośladkach i odbycie, u mężczyzn natomiast na prąciu, udach, pośladkach i odbycie. Chorobie może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie organizmu, gorączka, ból przy oddawaniu moczu, bóle głowy i mięśni czy zapalenie prostaty u mężczyzn. Zmiany skórne zanikają zazwyczaj po ok. 16-20 dniach, nie pozostawiając blizn.

Badanie w kierunku opryszczki narządów płciowych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś nosicielem wirusa HSV, który prowadzi do rozwoju opryszczki narządów płciowych, rozważ wykonanie badania w tym kierunku. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza może uchronić Cię przed poważnymi powikłaniami.

W pakiecie realizowane jest badanie w kierunku:

zakażenia wirusem HSV

Dowiedz się więcej

Dotychczas nie opracowano leku, który pozwoliłby na całkowite wyeliminowanie wirusa HSV z organizmu

Opryszczki narządów płciowych na da się wyleczyć skutecznie, ponieważ dotychczas nie udało się opracować leku, który wyeliminowałby wirusa HSV z organizmu całkowicie. Można jednak złagodzić objawy choroby przy pomocy leków przeciwwirusowych (doustnych, jak i tych do użytku zewnętrznego). Im wcześniej leczenie zostanie wdrożone, tym jest bardziej skuteczne.

Objawy opryszczki narządów płciowych ustępują zwykle po kilkunastu-kilkudziesięciu dniach, wirus HSV ciągle jest jednak obecny w organizmie, doprowadzając do nawrotów choroby. Nawroty występują zazwyczaj co 3-12 miesięcy, zwykle w tych samych miejscach, są jednak łagodniejsze od objawów zakażenia pierwotnego i trwają zwykle od 3 do 14 dni. Występowaniu nawrotów choroby sprzyja stresujący tryb życia, niedobory witamin z grupy B, obniżona odporność organizmu, inne choroby czy ciąża.

Opryszczka narządów płciowych stanowi największe zagrożenie dla partnera/partnerki seksualnej w okresach, gdy występują objawy, ale może przenosić się również w okresie bezobjawowym - szacuje się, że w 70% przypadków wirus przekazywany jest od partnera bez objawów klinicznych choroby.

Brak świadomości zakażenia stanowi więc zagrożenie dla partnerów seksualnych nosiciela - wirusem HSV najłatwiej zarazić się od osób, u których często występują nawroty lub w przypadku których od pierwotnego zakażenia nie minął jeszcze rok.

Wirus HSV - diagnostyka

Ze względu na często bezobjawowy i podstępny przebieg, niewielu chorych poddaje się odpowiednim badaniom w kierunku opryszczki narządów płciowych.

Infekcję tę łatwo zdiagnozować, wystarczy wykonać laboratoryjne badanie próbki krwi, które polega na pomiarze stężenia przeciwciał IgG specyficznych dla wirusa HSV (badanie takie przeprowadza się obecnie nawet bez wychodzenia z domu) - badanie to należy wykonać co najmniej 6 tygodni od momentu potencjalnego zakażenia.

Wykonanie takiego badania jest bardzo ważne, ponieważ zapobiegnie nieświadomemu zarażaniu partnerów seksualnych i sprawi, że będzie możliwe zastosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych. Ponadto, świadomość infekcji jest kluczowa dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę - nosicielstwo wirusa HSV przez ciężarną jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu. Wirus HSV jest bowiem bardzo niebezpieczny dla noworodka - może powodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, rogówki i siatkówki, a nawet doprowadzić do śmierci malucha.

Statystyki:
0 komentarzy
339 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Opryszczka narządów płciowych HSV

  • Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest przez zakażenie wirusem HSV
  • Infekcja może przebiegać bezobjawowo lub prowadzić do wystąpienia zmian w obrębie błon śluzowych i skóry - nieleczona jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych kobiet, ponieważ może powodować poważne uszkodzenia płodu

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Analizę próbki krwi w laboratorium

Wynik badania diagnostycznego dostępny online

Obsługę kurierską do laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

Cena badania:

99 zł