Nietolerancja pokarmowa - co to jest, jak się objawia, jak ją wykryć i leczyć

środa 09:20 - 12.10.2016
Nietolerancja pokarmowa - co to jest, jak się objawia, jak ją wykryć i leczyć
Nietolerancje pokarmowe to bardzo powszechnie występujące schorzenia, które opierają się na niewłaściwej odpowiedzi organizmu na spożywane produkty pokarmowe. Ich wykrycie jest często znacznie utrudnione ze względu na różnorodne, niespecyficzne dolegliwości pojawiające się w ich przebiegu - w wielu przypadkach objawy nie są nawet bezpośrednio związane z przewodem pokarmowym. Najczęściej występującym rodzajem nietolerancji pokarmowych są nietolerancje IgG zależne.

Co to są nietolerancje pokarmowe IgG zależne - mechanizm powstawania

IgG zależne nietolerancje pokarmowe polegają na nadmiernej produkcji przez układ immunologiczny przeciwciał IgG specyficznych dla danego produktu spożywczego - skutkiem tego jest występowanie bardzo różnych symptomów. Najistotniejszą rolę w rozwoju nietolerancji pokarmowych IgG zależnych pełni bariera jelitowa, która zapobiega wnikaniu do krwiobiegu szkodliwych produktów trawienia, chorobotwórczych bakterii i wirusów czy fragmentów nieprawidłowych komórek flory bakteryjnej jelit.

Do uszkodzenia lub upośledzenia funkcji bariery jelitowej może dojść na skutek wielu różnych czynników - między innymi długotrwałego stosowania niektórych leków (takich jak antybiotyki czy aspiryna), przewlekłego stresu, chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, ostrych zakażeń wirusowych i bakteryjnych, stosowania chemioterapii lub radioterapii, a także w konsekwencji interwencji chirurgicznych.

Uszkodzenie bariery jelitowej jest przyczyną przedostawania się się do krwiobiegu szkodliwych substancji, które powodują miejscową reakcję zapalną. Skutkiem tego jest powstawanie w krwiobiegu kompleksów alergenów i przeciwciał IgG, które rozprowadzane są przez układ krążenia i osadzają się w różnych miejscach w organizmie - wiąże się to z występowaniem różnorodnych objawów klinicznych.

Objawy występujące w przebiegu nietolerancji pokarmowych

Nietolerancje pokarmowe związane z przeciwciałami IgG mogą rozwinąć się w dowolnym momencie życia - występują zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. Reakcja na nietolerowany pokarm następuje w przeciągu 24-96 godzin od jego spożycia.

Wśród symptomów pojawiających się w przebiegu IgG zależnych nietolerancji pokarmowych należy wymienić te łączące się z układem pokarmowym oraz te, które bezpośrednio się z nim nie wiążą. U osób chorych mogą więc wystąpić biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, ale także chroniczne zmęczenie, bóle stawów i mięśni, migreny, zmiany skórne, problemy z zasypianiem, zaburzenia widzenia, zaburzenia nastroju czy zmiany w zachowaniu. Nierozpoznane i nieleczone nietolerancje IgG zależne mogą doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych schorzeń, takich jak otyłość (bez względu na prawidłową aktywność fizyczną i niskokaloryczną dietę), cukrzyca, depresja, przewlekłe niedożywienie czy niedokrwistość.

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową zależną od przeciwciał IgG?

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji 44 najpowszechniejszych produktów spożywczych.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG/IgG4

Dowiedz się więcej

Nietolerancje pokarmowe IgG zależne wykrywa się poprzez testy z krwi - polegają one na pomiarze we krwi pacjenta stężenia przeciwciał IgG specyficznych dla danych alergenów pokarmowych. Do testów takich należy IMMUNOdiagDIETA, czyli proste, bezpieczne i wiarygodne badanie - pozwala ono na pomiar stężenia przeciwciał IgG swoistych dla 44, 88 lub 280 alergenów pokarmowych z takich grup jak owoce, warzywa, zboża, orzechy, kawy, herbaty, nabiał, produkty mleczne, mięso, owoce morza, ryby czy nasiona. Wynik badania przedstawia opatrzony odpowiednim komentarzem ilościowy pomiar przeciwciał (wynik opracowywany jest również w formie graficznej) - wyniki przypisywane są do skali RAST/EAST (0-6). Wynik w klasie 0 to rezultat ujemny, wyniki w klasie 1, 2 lub 3 oznaczają słabo wyrażone objawy lub brak objawów nietolerancji, natomiast wynik w klasie 4, 5, lub 6 świadczą o obecności symptomów związanych z IgG zależną nietolerancją pokarmową. Dzięki badaniu IMMUNOdiagDIETA sprawdzimy więc, jakie pokarmy są dla nas bezpieczne, a jakich pokarmów nasz organizm nie toleruje - to z kolei pozwala na taką personalizację własnego sposobu odżywiania, aby możliwa była poprawa stanu zdrowia i samopoczucia.

Nietolerancje pokarmowe - sposoby leczenia

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG są odwracalne - oznacza to, że podjęcie odpowiednich działań doprowadzi do całkowitego cofnięcia się lub osłabienia danej nietolerancji. Do takich działań zalicza się wdrożenie diety eliminacyjnej (całkowicie eliminującej nietolerowany alergen pokarmowy) lub diety rotacyjnej (polega ona na zamiennym spożywaniu pokarmów nietolerowanych i pokarmów bezpiecznych).

Nietolerancja pokarmowa cofnie się również dzięki przywróceniu prawidłowego funkcjonowania jelit - np. poprzez przyjmowanie probiotyków.
Statystyki:
0 komentarzy
86 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

IMMUNOdiagDIETA

Pakiet badań IMMUNOdiagDIETA to nowoczesny test pozwalający na określenie nietolerowanych przez organizm produktów pokarmowych

IMMUNOdiagDIETA

  • Pakiet badań IMMUNOdiagDIETA to nowoczesny test pozwalający na określenie nietolerowanych przez organizm produktów pokarmowych
  • Wynik badania umożliwi wdrożenie odpowiedniej diety eliminacyjnej lub rotacyjnej w celu poprawy stanu zdrowia i samopoczucia

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

nietolerancji pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG/IgG4

Cena badania:

499 zł