Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Pakiet badań krwi

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B, żółtaczka wszczepienna, żółtaczka typu B) to najczęstsza wirusowa choroba wątroby - wywoływana jest przez infekcję wirusem HBV
  • Wirus HBV może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, takich jak marskość i niewydolność wątroby, a także pierwotny rak wątroby

Pakiet badań zawiera:

obsługę kurierską do laboratorium

analizę próbki krwi w laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

wynik badania diagnostycznego dostępny online

Cena badania:

49 zł
Technologia badania:
Czas oczekiwania na wynik:
3 dni od odesłania próbki
gwarancja jakości

Gwarancja Jakości

gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja zwrotu gotówki, jeśli nie uda Ci się poprawnie pobrać próbki krwi

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU B

  • WZW B, nazywane potocznie żółtaczką wszczepienną lub żółtaczką typu B, to jedna z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych - szacuje się, że ok. pół miliona Polaków to nosiciele wirusa HBV
  • Wirusem HBV zarazić się można drogą krwiopochodną (do ponad 60% wszystkich przypadków zakażeń dochodzi w szpitalach i innych placówkach medycznych), poprzez kontakty seksualne, wirus może także zostać przekazany dziecku od matki nosicielki podczas porodu
  • U zdecydowanej większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo, a nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność antygenu HBs w surowicy krwi

Antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B to podstawowe badanie stosowane w profilaktyce WZW B, jego oznaczenie jest przydatne w diagnostyce zarówno ostrej, jak i przewlekłej postaci choroby.  Antygen pojawia się we krwi po ok. 1-2 miesiącach od infekcji.

Wskazania do wykonania badania w kierunku WZW B

Występowanie niepokojących objawów

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Większość przypadków zakażeń wirusem HBV przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych mogą wystąpić takie objawy jak gorączka, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie, brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, swędzenie skóry, krwawienia z dziąseł i nosa, nieprawidłowe próby wątrobowe - osoby, które cierpią na takie dolegliwości powinny więc wykonać badanie w kierunku WZW B

Wielokrotna hospitalizacja

WIELOKROTNE LECZENIE SZPITALNE / WYKONYWANE ZABIEGI MEDYCZNE

Nosiciele wirusa HBV najczęściej zarażają się nim w placówkach służby zdrowia, dlatego badanie w kierunku WZW B powinny wykonać osoby wielokrotnie hospitalizowane, a także osoby, które miały przeszczepiane narządy, przetaczaną krew lub przyjmowały preparaty krwiopochodne (zwłaszcza przed 1992 rokiem). Zbadać w kierunku infekcji HBV powinni się również wszyscy, którzy poddawali się takim zabiegom jak badania endoskopowe, dializy czy zabiegi stomatologiczne

Poddawanie się zabiegom naruszającym ciągłość skóry

PODDAWANIE SIĘ ZABIEGOM NARUSZAJĄCYM CIĄGŁOŚĆ SKÓRY

Test w kierunku nosicielstwa HBV powinny również wykonać wszystkie te osoby, które korzystały z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich czy salonów tatuażu i nie są w 100% pewne, czy sprzęt użyty do wykonywanych czynności był odpowiednio wysterylizowany. Badaniu powinny poddać się także osoby przyjmujące środki odurzające w iniekcjach, przy użyciu igieł i strzykawek, z których korzystali wcześniej inni

Ryzykowne zachowania seksualne

AKTYWNOŚĆ SEKSUALNA / RYZYKOWNE ZACHOWANIA SEKSUALNE

Wirusem HBV może zarazić się każda osoba aktywna seksualnie (jeżeli nie ma pewności co do stanu zdrowia partnera), ryzyko wzrasta w przypadku posiadania wielu partnerów seksualnych, a także niestosowania zabezpieczeń w postaci prezerwatywy.

Partner seksualny jest nosicielem HCV

POTWIERDZENIE NOSICIELSTWA WIRUSA HBV U PARTNERA SEKSUALNEGO

Informacja, że nasz partner seksualny jest zakażony wirusem HBV, wiąże się z koniecznością wykonania odpowiedniego testu również przez nas, ze względu na bardzo duże ryzyko zakażenia

Używanie przemiotów nosiciela HCV

UŻYWANIE PRZEDMIOTÓW HIGIENY OSOBISTEJ NOSICIELA WIRUSA HBV

Wirusem HBV zarazić się można także poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów higieny osobistej co osoba zakażona, dotyczy to np. maszynek do golenia, szczoteczek do zębów czy innych przedmiotów, na których mogą znajdować się płyny ustrojowe lub krew chorego

Ciąża lub planowanie ciąży

CIĄŻA LUB PLANOWANIE CIĄŻY

Badaniu w kierunku żółtaczki typu B powinny konieczne poddać się wszystkie kobiety ciężarne lub planujące ciążę - jeżeli nosicielstwo wirusa HBV potwierdzi się, dzięki wdrożeniu odpowiednich działań nie dojdzie do zakażenia dziecka podczas porodu

Postać ostra i przewlekła wirusowego zapalenia wątroby typu B - czym się od siebie różnią?

  • Rocznie, wirusem HBV zaraża się ok. 1500 pacjentów w Polsce. Wirus ten namnaża się w komórkach wątroby (hepatocytach), co powoduje reakcję odpornościową organizmu, która prowadzi do rozległego uszkodzenia hepatocytów.
  • Wyróżnia się dwie postacie WZW B - ostrą i przewlekłą. W przypadku postaci ostrej u ok. 10% chorych pojawiają się takie objawy jak żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, powiększenie wątroby, ból w prawym podżebrzu, wymioty, nudności, brak łaknienia, ogólne osłabienie organizmu, zwiększona męczliwość, bóle mięśni czy stawów. U 90% chorych infekcja przebiega bezobjawowo. W 90-95% przypadków ostre zapalenie wątroby typu B kończy się samoistnym wyleczeniem.
  • Ok. 5 (w przypadku dzieci do 1. roku życia - ponad 90%) zakażeń HBV przechodzi następnie w fazę przewlekłą. Przewlekłe WZW B przez bardzo długi czas może nie powodować żadnych objawów, doprowadzając po wielu latach do marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Ryzyko rozwoju tych schorzeń wynosi ok. 15-20% w przypadku leczonych pacjentów i ponad 75% w przypadku osób nieleczonych - niestety, w Polsce wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego nosicielstwa, przez co nie poddaje się odpowiedniemu leczeniu i stanowi zagrożenie dla innych osób.
  • W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby stosuje się leczenie przeciwwirusowe (u osób z wysokim poziomem DNA wirusa we krwi, zmianami w wątrobie czy nieprawidłowymi próbami wątrobowymi) w celu zminimalizowania ryzyka powikłań - dotychczas nie opracowano leku, który pozwoliłby na całkowitą eliminację wirusa z organizmu. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcji HBV są szczepienia ochronne.

Co zyskujesz wykonując badanie w kierunku zakażenia HBV?

Informacja o stanie zdrowia

Dzięki wykonaniu badania w kierunku infekcji HBV uzyskasz informację, czy dotyczy Cię ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby typu B. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie przeciwwirusowe (jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał).

Wyeliminowanie HCV

Odpowiednia terapia to sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych powikłań (marskości i nowotworu złośliwego wątroby), które często prowadzą do zgonu chorego.

Zapobiegają nieświadomemu zarażeniu bliskich

Świadomość zakażenia HBV ma ogromne znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich bliskich - niewykryta infekcja to częsta przyczyna nieświadomego zarażania innych osób.

Zmniejszenie ryzyka przekazania wirusa dziecku

Badanie w kierunku WZW B może również uchronić przed chorobą Twoje dziecko - prawidłowa diagnoza pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań, które zapobiegną transmisji wirusa z zainfekowanej matki na dziecko.

Jak wykonać badanie w kierunku zapalenia wątroby typu B?

Badanie genetyczne

Wykonanie badania na WZW B jest proste, nie trzeba nawet wychodzić z domu aby je bezpiecznie przeprowadzić. Wystarczy zamówić pakiet badań na WZW B przez naszą stronę internetową, a zestaw do przygotowania próbek krwi włośniczkowej zostanie dostarczony do wybranej lokalizacji drogą kurierską (w ciągu dwóch dni roboczych).

Próbka kwri

Do zestawu dołączone są dwie probówki, do których należy pobrać krew włośniczkową. Aby ułatwić proces poboru krwi i zwiększyć jej wypływ, należy tuż przed rozpoczęciem pobierania umyć ręce w ciepłej wodzie. Następnie należy zdezynfekować wybrany palec (zalecamy, aby był to mały palec) korzystając ze znajdującego się w zestawie wacika.

Nakłuwanie palca

Probówkę należy umiejscowić na równej powierzchni (np. stole, biurku). Aby odpowiednio nakłuć palec, należy do jego opuszki mocno przyłożyć dołączony do zestawu nakłuwacz, który zostaje aktywowany przez kontakt. Pierwszą kroplę krwi, która pojawi się po nakłuciu, należy usunąć, pozostałe natomiast zebrać krawędzią probówki. Krew najlepiej pobierać w pozycji stojącej, dłoń należy skierować w dół i delikatnie uciskać jej bok w kierunku małego palca.

Pobranie krwi

Krew włośniczkową należy pobierać do poziomu górnej czerwonej linii oznaczonej na probówce. Po przygotowaniu próbki krwi należy szczelnie zamknąć probówkę oraz ponownie zdezynfekować miejsce nakłucia. Opisane wyżej czynności należy powtórzyć w celu pobrania drugiej próbki krwi (wykorzystując do tego drugą probówkę i nakłuwacz). Zalecamy, aby przy przygotowywaniu drugiej próbki krwi nakłuć drugi mały palec.

Dostawa badania

Przygotowane próbki krwi należy przekazać kurierowi, którego zamawia się podczas aktywacji badania na naszej stronie internetowej. Kurier dostarczy próbki do laboratorium analitycznego, a wynik badania zostanie udostępniony pacjentowi online, w ciągu 1-3 dni roboczych do dostarczenia próbki do laboratorium.

Pakiet DNA

Pakiet badań

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Cena badania:

49 zł