Borelioza
Pakiet badań krwi

Borelioza

  • Borelioza to przewlekła choroba odkleszczowa wywoływana przez bakterie Borrelia burgdoferi
  • Jest to stosunkowo młoda i bardzo niebezpieczna jednostka chorobowa - jej objawy często niełatwo rozpoznać, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci

Pakiet badań zawiera:

obsługę kurierską do laboratorium

analizę próbki krwi w laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

wynik badania diagnostycznego dostępny online

Cena badania:

149 zł
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
3 dni od odesłania próbki
gwarancja jakości

Gwarancja Jakości

gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja zwrotu gotówki, jeśli nie uda Ci się poprawnie pobrać próbki krwi

Mózg

BORELIOZA

  • Boreliozę zaczęto rozpoznawać od drugiej połowy lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, choroba ta przenoszona jest przez kleszcze - większość chorych nie jest jednak nawet świadoma ukąszenia (kleszcze wydzielają substancje znieczulające, dlatego ukłucie jest zazwyczaj bezbolesne)
  • W przypadku boreliozy kluczowa jest wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia - tak, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych powikłań, które często powodują nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, ruchowym czy krwionośnym, może również rozwinąć się zapalenie opon mózgowych

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie przeciwciał IgM w surowicy krwi

Przeciwciała IgM specyficzne dla bakterii Borrelia burgdoferi są wykrywane po upływie 3-4 tygodni od pierwotnego zakażenia, maksimum osiągają po 6-8 tygodniach, a zanikają po 4-6 miesiącach

Stężenie przeciwciał IgG w surowicy krwi

Przeciwciała IgG specyficzne dla bakterii Borrelia burgdoferi wykrywane są po 6-8 tygodniach od zakażenia i utrzymują się przez lata

Wskazania do wykonania badania w kierunku boreliozy

Ukąszenie przez kleszcza

UKĄSZENIE PRZEZ KLESZCZA

Ze względu na to, że to właśnie kleszcze przenoszą boreliozę, badanie w kierunku tej choroby powinny wykonać wszystkie osoby, które zostały ukąszone przez te pajęczaki. Niebezpieczne są także młodociane postacie kleszczy (w tzw. stadium nimfy) - mają one bardzo niewielkie rozmiary, ale również bardzo często przenoszą boreliozę.

Niepokojace objawy

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Wśród objawów, które mogą pojawić się w przebiegu boreliozy, wyróżnia się: rumień wędrujący (najbardziej charakterystyczny dla boreliozy symptom, występuje jednak tylko w ok. 30% przypadków choroby), gorączkę, dreszcze, bóle stawów, gardła i głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, paraliż mięśni twarzy, problemy z mówieniem - osoby cierpiące na takie dolegliwości powinny więc poddać się badaniu w kierunku infekcji Borrelia burgdoferi.

Ciąża i planowanie ciąży

CIĄŻA I PLANOWANIE CIĄŻY

Borelioza nie została jeszcze do końca poznana, nie jest też jasny jej wpływ na płód podczas ciąży. Wskazuje się jednak, że w przypadku nosicielstwa boreliozy przez ciężarną należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, co zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u przyszłej matki, jak i u dziecka.

Profilaktyka spersonalizowana

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Zdecydowana większość (ok. 70%) chorych na boreliozę nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek doszło u nich do ukąszenia przez kleszcza, w wielu przypadkach choroba przez bardzo długi czas przebiega bezobjawowo lub występują objawy bardzo niespecyficzne, dlatego wykonanie badań w kierunku boreliozy zaleca się wszystkim osobom dbającym o swój stan zdrowia.

Borelioza to trudna do zdiagnozowania choroba - jeżeli nie jest leczona, może powodować poważne uszkodzenia wielu narządów w organizmie

  • W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 10 tysięcy przypadków boreliozy. Szacuje się, że aby doszło do zakażenia bakterią wywołującą tę chorobę, zainfekowany kleszcz musi przebywać w skórze człowieka ok. 12-48 godzin. Obraz kliniczny choroby może być bardzo różny, uzależniony jest od czasu jej trwania oraz od zajęcia poszczególnych układów organizmu.
  • Pierwszym i najbardziej charakterystycznym dla boreliozy symptomem jest rumień na skórze - zmiana często przyjmuje wygląd pierścienia (jest czerwona i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry na obwodzie, w środkowej części ma zaś jaśniejsze przebarwienie), jest niebolesna i nie powoduje świądu. Rumień pojawia się w trakcie 30 dni po ukąszeniu, jednak występuje tylko u ok. 30% chorych. Nieleczony pozostaje na skórze przez kilka tygodni.
  • Nieleczona borelioza coraz bardziej postępuje i rozprzestrzenia się w organizmie poprzez krew lub chłonkę - w jej przebiegu mogą pojawić się takie dolegliwości jak gorączka, wzmożona potliwość, uderzenia gorąca, dreszcze, utrata masy ciała, zmęczenie, bezsenność, wypadanie włosów. Ponadto, może również wystąpić drętwienie kończyn, drętwienie języka, tiki mięśni twarzy, kurcze mięśniowe, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów czaszkowych, zaburzenia widzenia, upośledzenie słuchu, napady padaczkowe, zaburzenia koncentracji, otępienie czy depresja.
  • Leczenie boreliozy polega na antybiotykoterapii, która trwa ok. 3-4 tygodnie. W większości przypadków borelioza jest chorobą całkowicie uleczalną - ważne jest jednak, aby jak najwcześniej ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednią terapię.

Co zyskujesz wykonując badanie w kierunku boreliozy?

Badanie borelioza

Badanie w kierunku boreliozy przyczyni się do prawidłowego zdiagnozowania choroby. Dzięki odpowiedniej diagnozie zostanie wdrożone leczenie, które wyeliminuje objawy, poprawi stan zdrowia i komfort życia chorego.

Terapia borelioza

Odpowiednio wcześnie zastosowana terapia to bardzo duża szansa na całkowite pokonanie dokuczliwej choroby, a tym samym uniknięcie bardzo poważnych powikłań, które mogą nawet doprowadzić do zgonu osoby chorej.

Nowotwor

Wykrycie choroby i wdrożenie leczenia w przypadku kobiet ciężarnych zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u dziecka, jak i u przyszłej matki.

a

Jak wykonać badanie w kierunku boreliozy?

Badanie genetyczne

Wykonanie badania na boreliozę nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić przez naszą stronę internetową pakiet badań w kierunku boreliozy, a my w ciągu dwóch dni roboczych dostarczymy do Ciebie drogą kurierską zestaw do przygotowania próbek krwi.

Próbka kwri

Krew należy pobrać do dwóch znajdujących się w zestawie probówek. Przed rozpoczęciem pobierania krwi należy rozgrzać ręce poprzez umycie ich w ciepłej wodzie, co ma na celu zwiększenie wypływu krwi. Po umyciu i dokładnym wytarciu rąk należy przy pomocy dołączonego do zestawu wacika zdezynfekować palec, z którego krew będzie pobierana (najlepiej, aby był to mały palec).

Nakłuwanie palca

Probówkę do poboru krwi należy umieścić na równej powierzchni. Następnie do opuszki wybranego palca należy mocno przyłożyć dołączony do zestawu nakłuwacz, co pozwoli na jego aktywację i nakłucie palca. Pierwszą, pojawiającą się po nakłuciu kroplę krwi należy usunąć, a pozostałe krople zebrać krawędzią probówki. Dla zwiększenia wypływu krwi, najlepiej pobierać ją w pozycji stojącej, dłoń należy skierować w dół i delikatnie masować jej bok w kierunku małego palca.

Pobranie krwi

Krew należy pobierać do poziomu oznaczonego na probówce górną czerwoną linią. Po przygotowaniu próbki należy zdezynfekować miejsce nakłucia i dokładnie zamknąć probówkę. Aby przygotować kolejną próbkę krwi, należy powtórzyć opisane wyżej czynności z wykorzystaniem drugiej probówki i nakłuwacza (krew najlepiej pobrać z drugiego małego palca).

Dostawa badania

Po przygotowaniu próbek krwi należy umieścić je w pudełku transportowym i przekazać kurierowi (kuriera zamawia się podczas aktywacji badania na naszej stronie internetowe), który dostarczy zestaw do warszawskiego laboratorium. Wynik badania zostanie udostępniony online po ok. 1-3 dniach od dostarczenia próbek do laboratorium (wynik udostępniany jest wyłącznie osobie badanej).

Pakiet DNA

Pakiet badań

Borelioza

Cena badania:

149 zł