22 123 95 55
PL

Witamina D - badanie metabolitów z suchej kropli krwi, realizacja wysyłkowa

4.80
Ocena użytkowników: 14 ocen

To nowoczesne badanie krwi, sprawdzające poziom witaminy D w organizmie.

Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, następnie zamawia darmowego kuriera zwrotnego za pośrednictwem naszej strony internetowej. 

Oferowany test pozwala na dokładne oznaczenie zawartości metabolitów witaminy D: 25(OH)D2, 25(OH)D3, 3-epi-25(OH)D3 i 24,25(OH)2D3 w organizmie. Badanie to sprawdza także, czy witamina D jest przez nas odpowiednio przyswajana. 

Jest to test dokładniejszy w porównaniu do standardowych badań w kierunku witaminy D - standardowe testy polegają na oznaczeniu tylko całkowitego stężenia 25(OH)D.

Badanie warto wykonać w ramach profilatyki zdrowotnej, w przypadku występowania objawów wiązanych z niedoborem witaminy D, niektórych chorób przewlekłych czy unikania ekspozycji na światło słoneczne.

Test wykonywany jest wysyłkowo. Materiał do badania stanowi próbka krwi włośniczkowej (z palca) - jest to test suchej kropli krwi.

W ramach pakietu oznaczana jest zawartość metabolitów witaminy D:

  • 25(OH)D2
  • 25(OH)D3
  • 3-epi-25(OH)D3
  • 24,25(OH)2D3

Witamina D - związek bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu

  • Witamina D ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjowania organizmu, jednak w populacji polskiej często stwierdza się jej niedobory. Wyróżnia się 2 formy witaminy D: witaminę D2 (ergokalcyferol) oraz witaminę D3 (cholekalcyferol). Ergokalcyferol występuje w roślinach, a cholekalcyferol syntetyzowany jest w organizmach zwierzęcych.
  • Witamina D może być dostarczona do organizmu przez syntezę skórną (ok. 90% tej witaminy produkowanej jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego), a także z produktami pokarmowymi i suplementami. 
  • Witamina D odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także ma wpływ na takie układy jak układ krążenia, układ odpornościowy, układ nerwowy, układ mięśniowy czy układ rozrodczy. Badania wskazują, że odpowiedni poziom witaminy D wiąże się ze mniejszonym ryzykiem rozwoju chorób autoimmunologicznych, niektórych chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy cukrzycy. W przypadku niedoborów witaminy D, bardzo ważna jest jej odpowiednia suplementacja. 
  • Zawartość witaminy D w organizmie można sprawdzić wykonując odpowiednie badania krwi. Oferowany test polega na dokładnym oznaczeniu zawartości metabolitów witaminy D: 25(OH)D2, 25(OH)D3, 3-epi-25(OH)D3 i 24,25(OH)2D3 w pobranej od Pacjenta próbce krwi włośniczkowej. Ponadto, dzięki badaniu dowiadujemy się również, czy nasz organizm odpowiednio przyswaja witaminę D. Test ten wykonywany jest przy pomocy zaawansowanej metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas (LC-MS/MS). 
  • Oferowane badanie jest dokładniejsze niż standardowe, wykonywane w polskich laboratoriach testy pod kątem witaminy D - w standardowych badaniach oznaczane jest tylko całkowite stężenie 25(OH)D.  

Witamina D - badanie metabolitów z suchej kropli krwi, realizacja wysyłkowa


157.00 na stronie
Technologia badania:
LC-MS/MS
Czas oczekiwania na wynik:
do 7 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce