Dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze i/lub zakrzepicę
Profilaktyczne badania genetyczne

Dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze i/lub zakrzepicę

 • Dla osób, które przyjmują niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze lub leki przeciwzakrzepowe i chcą dowiedzieć się, czy substancje te na pewno są dla nich bezpieczne
 • Badanie genetyczne pozwoli na odpowiednie dobranie leków, co jest gwarancją skutecznej terapii

Badamy ryzyko:

Negatywnego wpływu leków przeciwzakrzepowych

Negatywnego wpływu leków obniżających ciśnienie

Cena badania:

1 169 zł
Czas oczekiwania na wynik:
do 20 dni

Zobacz jak wykonać badanie

negatywny wpływ leków obniżających ciśnienie

NEGATYWNY WPŁYW LEKÓW OBNIŻAJĄCYCH CIŚNIENIE

 • Badanie pozwala ocenić ryzyko powikłań w przypadku stosowania takich leków jak chlorowodorek propranololu i antagoniści receptora angiotensyny II (losartan, irbesartan, kandesartan).
 • Posiadanie wariantów *2 i *3 genów CYP2C19 i CYP2C9 może spowalniać metabolizm tych leków, co skutkuje wzrostem stężenia leku w organizmie i dużym ryzykiem wystąpienia takich powikłań jak zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, drętwienie kończyn czy przyspieszenie czynności serca.
negatywny wpływ leków przeciwzakrzepowych

NEGATYWNY WPŁYW LEKÓW PRZECIWZAKRZEPOWYCH

 • W ramach badania oceniane jest ryzyko negatywnego wpływu warfaryny i klopidogrelu na organizm.
 • Terapia klopidogrelem jest nieefektywna w przypadku nosicieli wariantów *2 i *3 genu CYP2C19, co może doprowadzić do takich powikłań jak zawał serca, a nawet zgonu.
 • Nosiciele allelu *2 lub *3 genu CYP2C9 charakteryzują się spowolnionym metabolizowaniem warfaryny, przez co ich zapotrzebowanie na ten lek jest mniejsze - nadmierna dawka może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego.

W ramach tego pakietu badamy:

CYP2C19

U nosicieli wariantów *2 i *3 genu CYP2C19 zmieniona jest szybkość metabolizowania niektórych leków (takich jak. klopidogrel), co wpływa na efektywność leczenia i zwiększa ryzyko efektów niepożądanych

CYP2C9

Nosiciele wariantów *2 i *3 genu CYP2C9 mają zaburzony metabolizm niektórych leków, co zmniejsza skuteczność leczenia, a zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych

Dlaczego powinieneś wykonać badanie genetyczne?

stosowanie niektórych leków obniżających ciśnienie

STOSOWANIE LUB ROZWAŻANIE STOSOWANIA NIEKTÓRYCH LEKÓW OBNIŻAJĄCYCH CIŚNIENIE TĘTNICZE (NP. LOSARTAN) I/LUB LEKÓW PRZECIWZAKRZEPOWYCH (NP. WARFARYNA)

Każdy przyjmowany przez nas lek jest metabolizowany w organizmie w różny sposób, różny jest jego czas działania i w różnym czasie jest z naszego organizmu usuwany. Skuteczność lecznicza przyjętej dawki leku oraz wystąpienie skutków ubocznych zależą m.in. zmienności genetycznej enzymów metabolizujących leki - np. enzymów cytochromu P450 - CYP2C19, CYP2C9. Informacje uzyskane poprzez analizę CYP2C19 i CYP2C9 pomogą specjaliście w dobraniu odpowiedniego rodzaju oraz dawek leków, co zwiększy skuteczność leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia objawów ubocznych.

terapie z zastosowaniem niektórych leków są nieefektywne

TERAPIE Z ZASTOSOWANIEM NIEKTÓRYCH LEKÓW (NP. LOSARTAN, WARFARYNA, KLOPIDOGREL) SĄ NIEEFEKTYWNE LUB POJAWIAJĄ SIĘ SKUTKI UBOCZNE

Brak skuteczności stosowanych leków lub pojawiające się skutki uboczne mogą świadczyć o posiadaniu alleli *2 i *3 genów CYP2C19 i CYP2C9. Badanie genetyczne pozwoli na dokładne poznanie własnych predyspozycji i opracowanie skutecznej terapii, która zapobiegnie poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Co zyskujesz dzięki wykonaniu badania genetycznego?

dowiesz się, czy rzeczywiście jesteś zakażony

Dzięki badaniu genetycznemu w kierunku wariantów CYP2C19 i CYP2C9 dowiesz się, czy stosowane przez Ciebie leki na pewno są odpowiednie dla Twojego organizmu.

Świadomość bycia zakażonym jest bardzo ważna

Badanie pozwoli na dokładne poznanie własnych predyspozycji i i opracowanie takiej terapii, która zapobiegnie poważnym powikłaniom - wyniki badania pomogą specjaliście dobrać odpowiedni rodzaj i dawki leku, co zwiększy skuteczność leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia jego skutków ubocznych.

Wpływ zmienności genetycznej enzymów cytochromu P450 - CYP2C19, CYP2C9 na efektywność leczenia

 • Cytochrom P-450 to złożona grupa białek biorących udział w wielu reakcjach zachodzących w organizmie - np. w metabolizmie różnych substancji dostarczanych do organizmu z zewnątrz (również leków) w celu detoksykacji tkanek.
 • Enzymy cytochromu P450 - CYP2C19 i CYP2C9 biorą udział w metabolizmie takich leków jak chlorowodorek propranololu, antagoniści receptora angiotensyny II (losartan, irbesartan, kandesartan), klopidogrel i warfaryna.
 • Posiadanie wariantów *2 i *3 genów CYP2C19 i CYP2C9 odpowiada za wolny metabolizm wymienionych wyżej leków.
 • Osłabienie właściwości metabolicznych enzymów może skutkować wzrostem stężenia leku w organizmie i prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, drętwienie kończyn czy przyspieszenie czynności serca. Jeżeli lek przyjmowany jest w formie nieaktywnej, a jego aktywacja zachodzi w obrębie cytochromu P450 – terapia nie będzie skuteczna.
 • Nosiciele wariantów *2 i *3 genu CYP2C19 bardzo słabo metabolizują klopidogrel do aktywnego metabolitu co wpływa na nieefektywne leczenieantyagregacyjne.Tozkoleizwiększaryzykowystąpieniatakichpowikłańjakzawałserca,występowaniazakrzepicyw stencieczy nawet zgon.
 • Nosiciele allelu *3 genu CYP2C9 charakteryzują się natomiast znacznie wolniejszym metabolizmem warfaryny (5% w porównaniu z nosicielami allelu *1), podczas gdy allel *2 cechuje się pośrednią aktywnością katalityczną enzymu (70% w porównaniu z nosicielami allelu *1). Allele CYP2C9*2 lub *3 wiążą się więc ze zmniejszonym średnim zapotrzebowaniem na warfarynę, dłuższym czasem potrzebnym do osiągnięcia stabilnego dawkowania oraz większym ryzykiem krwawienia w czasie rozpoczynania leczenia i później.

Jak wykonać badanie?
Test możesz zrealizować online na terenie całej Europy lub w jednym z naszych punktów pobrań w Polsce.

Wykonaj badanie online

Zamów pakiet badań genetycznych

Rozpocznij od zamówienia interesującego Cię pakietu badań. Zestaw wyślemy do Ciebie kurierem.

Aktywuj swój pakiet w 'Moje badanie'

Po otrzymaniu zestawu kurierem aktywuj go w panelu panelu 'Moje badanie' oraz pobierz materiał genetyczny zgodnie z instrukcją.

Odeślij zestaw z materiałem genetycznym ze śliny

W panelu 'Moje badanie' zamów kuriera i odeślij próbkę śliny do naszego laboratorium. Powiadomimy cię kiedy wynik badania będzie dostępny

Wykonaj badanie offline w punkcie pobrać na terenie całej polski

NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

WarszawaKrakówŁódźWrocławPoznańGdańskSzczecinBydgoszczLublinKatowiceBiałystokGdyniaRadomSosnowiecToruńKielce
Pakiet DNA

Pakiet badań

Dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze i/lub zakrzepicę

Cena badania:

1 169 zł