22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Test na nietolerancję glutenu

Test na nietolerancję glutenu

4.10
Ocena użytkowników: 31 ocen

Jak przebiega IgG-zależna nietolerancja glutenu?

Nietolerancja IgG-zależna to nadwrażliwość nabyta i odwracalna. Do przyczyn jej rozwoju zalicza się między innymi przewlekłe stosowanie antybiotyków czy aspiryny, długotrwały stres, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, infekcje bakteryjne i wirusowe, a także stosowanie chemioterapii lub radioterapii.

W przebiegu nietolerancji glutenu dochodzi do nadmiernej produkcji przez układ odpornościowy przeciwciał IgG specyficznych dla tego białka, co z kolei jest przyczyną występowania dokuczliwych symptomów. Objawy nietolerancji pokarmowej pojawiają się od 24 do 96 godzin od spożycia produktu zawierającego alergen.


Jak przebiega celiakia?

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym i zalicza się do najczęściej wykrywanych nietolerancji pokarmowych. Szacuje się, że częstość jej występowania w Polsce wynosi 1 na 100 osób, jednak prawidłowo diagnozowana jest tylko niewielka ilość wszystkich przypadków. Celiakia może rozwinąć się w dowolnym wieku, najczęściej wykrywa się ją u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, u kobiet choroba występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn. Ujawnieniu się celiakii sprzyjają takie czynniki jak ciąża, życie w ciągłym stresie czy okres dojrzewania.

U osób z celiakią, spożycie glutenu przyczynia się do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za procesy wchłaniania poszczególnych składników pokarmowych. Zanik kosmków jelitowych upośledza więc mechanizmy wchłaniania, a to skutkuje występowaniem bardzo różnych objawów.

Nieleczona celiakia zwiększa ryzyko takich powikłań jak:

  • osteoporoza,
  • poronienia samoistne,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • przedwczesna menopauza,
  • zaburzenia neurologiczne (padaczka, polineuropatia),
  • zaburzenia psychiczne,
  • nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego (na przykład jelita cienkiego czy przełyku).

Które schorzenie diagnozować?

W zależności od rodzaju schorzenia można zauważyć pewne różnice w objawach charakterystycznych dla danego typu nadwrażliwości.

W nietolerancjach zależnych od przeciwciał IgG typowe jest pojawianie się symptomów po około dobie od spożycia alergenu i mogą utrzymywać się nawet do 3-4 dni. Ze względu na częste spożywanie produktów zawierających gluten istnieje możliwość, że dolegliwości będą miały charakter przewlekły.

Celiakia również charakteryzuje się obecnością przewlekłych objawów, jednak są one zwykle bardziej nasilone i bardzo często prowadzi do zmian, które można stwierdzić m.in. w badaniach laboratoryjnych (np. niedobór żelaza).

Nietolerancja IgG-zależna glutenu Celiakia

bóle brzucha, wzdęcia brzucha, zaparcia, biegunki, mdłości

utrata masy ciała

zmęczenie, osłabienie organizmu

zaparcia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha

migreny

bóle głowy

bóle mięśni i stawów

bóle kostne

trądzik i inne zmiany skórne

niedokrwistość

zaburzenia wzroku

zaburzenia miesiączkowania

trudności z zasypianiem

występowanie stanów depresyjnych

zmiany w zachowaniu

u dzieci: niski wzrost i nadpobudliwość


Jak zdiagnozować problem?

❶ Testy na IgG-zależną nadwrażliwość na gluten polegają na pomiarze we krwi stężenia przeciwciał IgG specyficznych dla danego alergenu. Do takich badań zaliczane są testy IMMUNOdiagDIETA i FoodProfil, które można znaleźć w ofercie Zdrowegeny.pl, a zrealizować je można w wielu punktach w całej Polsce.

Cennik testów na nietolerancje IgG-zależne ❱

Zobacz przykładowy wynik testu na nietolerancje pokarmowe ❱


❷ W ramach diagnostyki celiakii wykonuje się cały zestaw badań, które wspólnie pozwalają na potwierdzenie tej choroby - są to badania genetyczne, serologia oraz histopatologia jelita cienkiego. Za pośrednictwem Zdrowegeny.pl możliwa jest realizacja testu genetycznego w kierunku obecności polimorfizmów genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, które wskazują na predyspozycję do celiakii, a także pomiar przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej.

Cennik badań w kierunku celiakii ❱


Jak poradzić sobie z nietolerancją glutenu?

Terapii dwóch opisanych schorzeń znacznie się od siebie różni.

Podwyższone stężenie przeciwciał IgG dla alergenu wskazuje na jego szkodliwość. Każdy wynik ilościowy przypisywany jest do klas skali RAST/EAST, gdzie rezultat w klasie zero jest wynikiem prawidłowym, wyniki w klasie od 1 do 3 oznaczają słabo wyrażoną reakcję, a wyniki w klasie od 4 do 6 świadczą o obecności nasilonych symptomów. Nietolerancje IgG-zależne są odwracalne - cofnięcie się choroby jest możliwe dzięki właściwemu leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Celiakia jest problemem trwałym i niemożliwy jest powrót tolerancji glutenu. Wynik testu genetycznego wskazujący na celiakię nie jest jeszcze powodem do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w diecie. Właściwe leczenie jest konieczne, jeśli obecności predyspozycji genetycznej współtowarzyszy podwyższone stężenie autoprzeciwciał oraz nieprawidłowe zmiany zaobserwowane w jelitach.

Rodzaj nadwrażliwości pokarmowej Zalecane leczenie

Nietolerancja IgG-zależna ➜

dieta rotacyjna (w przypadku wyników 3 i 4) lub eliminacyjna (wyniki 5 i 6) stosowana przez 6-12 miesięcy

Celiakia ➜

ścisła dieta bezglutenowa przez całe życie od momentu potwierdzenia schorzenia


Aktualizacja: 2018-12-15

Data publikacji: 2017-09-27

IMMUNOdiagDIETA 44 alergeny IgG


469.00 na stronie
529.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy